Champions League: Ο Εμπαπέ «καθάρισε» την Ρεάλ – Παρέλαση για την Σίτι στην Πορτογαλία

Η Παρί κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Γάλλου στο 90' - Η αγγλική ομάδα διέσυρε με 5-0 την Σπόρτινγκ Λισσαβόνας

Άνοιξε το... μενού του Champions League για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης με δύο παιχνίδια απόψε σε Γαλλία και Πορτογαλία, όπου η Μάντσεστερ Σίτι στην ουσία πήρε την πρόκριση από το ματς, ενώ στο ντέρμπι ανάμεσα σε Παρί Σεν Ζερμέν και Ρεάλ όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό της Μαδρίτης, παρότι οι γηπεδούχοι πήρε τη νίκη με τον Εμπαμπέ στο φινάλε.

Η Σίτι κέρδιζε ήδη 4-0 την Σπόρτινγκ Λισσαβόνας από το πρώτο ημίχρονο χάρη σε δύο γκολ του Μπερνάντο Σίλβα και από ένα των Μαχρέζ και Φόντεν. Ο Στέρλινγκ στο β' ημίχρονο διεύρυνε το σκορ στο 5-0.

Στην άλλη αναμέτρηση στο Παρίσι, η Ρεάλ κοίταξε πρώτα να διαφυλάξει την άμυνά της. Κι αυτό το πέτυχε χάρη κυρίως στον Κουρτουά, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Μέσι στο 62ο λεπτό. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 90', όταν ο Εμπαπέ με σόλο πέρασε δύο παίκτες και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για την Παρί. Το σίγουρο είναι πως η ρεβάνς προμηνύεται με μεγάλο ενδιαφέρον.