Euro 2020: Δυνατή η Ιταλία λύγισε το Βέλγιο και πέρασε στους «4»

Επικράτησε με 2-1 στον προημιτελικό του Μονάχου

Συνεχίζει το σερί της η Ιταλία στο Euro 2020, καθώς απόψε αποδείχθηκε και πάλι πολύ δυνατή και λύγισε το Βέλγιο με 2-1 στο Μόναχο. περνώντας στους «4» της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά, χάρη στην ενέργεια του Μπαρέλα στο 31', καθώς πέρασε δύο αντιπάλους μέσα στην περιοχή, απέφυγε άλλον έναν και με δεξί πλασέ έκανε το 1-0. Στο 44' ο Ινσίνιε πέτυχε το 2-0 με ένα μαγικό δεξί πλασαριστό σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» του Κουρτουά.

Το Βέλγιο, φυσικά δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις (45'+2) του α' ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκάκου. Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει ο Ντοκού, ο οποίος σπρώχτηκε από τον Ντι Λορέντσο.

Το παιχνίδι είχε πολύ δυνατό ρυθμό, με το Βέλγιο να πλησιάζει στην ισοφάριση, αλλά να μην τα καταφέρνει.

Με αυτή τη νίκη η Ιταλία έφτασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης και θα κοντραριστεί στις 6 Ιουλίου με την Ισπανία που απέκλεισε στα πέναλτι την Ελβετία, για μία θέση στον τελικό.