Θεαματική πρεμιέρα στο Μουντιάλ για τη διοργανώτρια Ρωσία

Άνετη νίκη με 5-0 για τους γηπεδούχους κόντρα στη Σαουδική Αραβία

Η παράδοση που θέλει τη διοργανώτρια χώρα να κερδίζει πάντα στην πρεμιέρα του Μουντιάλ επιβεβαιώθηκε και στη φετινή διοργάνωση, με τη Ρωσία να κερδίζει άνετα με 5-0 τη Σαουδική Αραβία στο Λουζνίκι της Μόσχας.

Το σκορ για τους Ρώσους άνοιξε στο 12’ ο Γκαζίνσκι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκολόβιν, ενώ στο 43’ ο Τσερίσεφ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, αδειάζοντας δύο αμυντικούς, διπλασίασε τα τέρματα των διοργανωτών.

Στο 71’ ο Τζούμπα με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκολόβιν, έκανε το 3-0, ενώ το 4-0 έκανε στις καθυστερήσεις ο Τσερίσεφ με εντυπωσιακό τελείωμα πάνω στην κίνηση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκολόβιν με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στον Α΄Όμιλο, εκτός από τη Ρωσία και τη Σαουδική Αραβία, συμμετέχουν και η Ουρουγουάη με την Αίγυπτο, που θα κοντραριστούν αύριο στις 3 το μεσημέρι.