Euroleague: Ο Ολυμπιακός υπέταξε την Ρεάλ μέσα στο ΣΕΦ

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 74-68 και και έκαναν το 2 στα 2 στη διοργάνωση

Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην φετινή Euroleague, καθώς υπέταξε με 74-68 και την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική ης διοργάνωσης.

Έτσι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και ευελπιστούν ότι θα συνεχίζουν το ίδιο δυνατά και στο μέλλον.

Η μαδριλένικη ομάδα βρέθηκε μπροστά στο τέλος του α' ημιχρόνου με ένα πόντο 35-36, όμως ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος και στις δύο περιόδους του β'΄ημιχρόνου και έφτασε άξια στη νίκη.

Το μυστικό της επιτυχίας ήταν η εξιαρετική άμυνα των ερυθρόλευκων και στην επίθεση είχε για άλλη μια φορά ηγέτη τον Σάσα Βεζένκοφ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν εστιάσει την προσοχή τους στον αμυντικό προσανατολισμό. Η Ρεάλ προσπαθούσε να ακουμπήσει την μπάλα στο low post με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να στέλνει παγίδες για να διώξει την μπάλα από τα χέρια των αντίπαλων ψηλών. Στην άλλη πλευρά οι Πειραιώτες δυσκολεύονταν να βρουν… καθαρή λύση (6-6, 6’). Η είσοδος του Σλούκα στο παρκέ απελευθέρωσε λίγο τον Βεζένκοβ χάρη στον οποίον το σκορ έγινε 13-8 (8’).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Σλούκα, Πρίντεζη και Μάρτιν να απαντούν στο πρώτο εύστοχο τρίποντο του αγώνα από τα χέρια του Γιουλ κι έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +6 (19-13, 12’). Ο Σλούκας με τον Πρίντεζη έκαναν ό,τι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα παρά την παρουσία του Ταβάρες στο παρκέ. Από την άλλη όμως καλό ρυθμό έδινε κι ο Ουίλιαμς Γκος κι έτσι χάρη σε 7 δικούς τους πόντους, αλλά ασίστ από τα χέρια του η ομάδα του ισοφάρισε σε 30-30 (17’).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν κάπως πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ το δεύτερο ημίχρονο και με τον Ταβάρες να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες προηγήθηκε με 37-41 (24’). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τα χέρια του Παπανικολάου ισοφάρισαν στους 43 πόντους, όμως η Ρεάλ βρήκε και πάλι γρήγορα λύσεις (43-48, 26’). Ο άστοχος πίσω από τα 6.75 Βεζένκοβ, βρήκε ρυθμό με δύο floater και βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 49-48 (28’) και με τρίποντο του Ντόρσεϊ 54-52.

Το παιχνίδι θα κρινόταν σε μία λεπτομέρεια και στην ομάδα που θα κατάφερνε έστω και για ένα δίλεπτο να επιβληθεί. Ο Ολυμπιακός με τρίποντα από τους Βεζένκοβ και Λαρεντζάκη και ένα καλάθι και φάουλ του Μάρτιν ξαφνικά βρέθηκε στο +9 (65-46, 34’). Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως πέντε πόντοι του Ντόρσεϊ αύξησε τη διαφορά περισσότερο (70-59, 38’). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με τρίποντο του Ερτέλ μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης (71-68, 48’’ πριν τη λήξη). Το καλάθι του Βεζένκοβ κι ένα ριμπάουντ του Ουόκαπ όμως έφεραν πίσω την ηρεμία και τη χαρά της νίκης.

Σπουδαία εμφάνιση και πάλι από τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων (2-0) με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και ένα κρίσιμο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Διψήφιος με πολύτιμες λύσεις ειδικά στην τελευταία περίοδο και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (12π.). Από την πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης μοναδική διασωθέντες ήτνα οι Ουίλιαμς-Γκος (16π.) και Ταβάρες (15π.)

Την επόμενη αγωνιστική έχουμε «διαβολοβδομάδα» με τον Ολυμπιακό να ταξιδεύει αρχικά στην Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα (13/10, 22:00) και στο Μονακό (15/10, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 12 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 3, Σλούκας 9, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (2), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4 (1)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Ουίλιαμς-Γκος 16, Κοζέρ 2, Ερτέλ 7 (1), Φερνάντεθ 2, Αμπάλντε 2, Χάνγκα 6, Πουαριέ 6, Ταβάρες 15, Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 7 (1), Τέιλορ

Πηγή: Gazzetta