Θρίαμβος Τσιτσιπά και ιστορική πρόκριση στον τελικό του Roland Garros – Βίντεο με τα δάκρυά του

Επικράτησε με 3-2 σετ του Ζβέρεφ σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με συγκινήσεις

Έγραψε ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος θριάμβευσε στον ημιτελικό του Roland Garros  και έγινε ο πρώτος Έλληνας που φτάνει τόσο στον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά, όσο και γενικά σε grand slam. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 3-2 του Αλεξάντρ Ζβέρεφ σε ένα πολύ δυνατό ματς και γεμάτο συγκινήσεις.

Αρχικά ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως ο Ζβέρεφ αντέδρασε και καταφέρε να ισοφαρίσει 2-2 σετ και το ματς έγινε γκραν γκινιόλ.  Ο Έλληνας πρωταθλητής, όμως, νίκησε με 6-3 γκέιμ στο πέμπτο και τελευταίο σετ και έφτασε μια ιστορική πρόκριση. Χρειάστηκαν 3 ώρες και 37 λεπτά για να φτάσει σε αυτή τη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3

Θα διεκδικήσει το τρόπαιο την Κυριακή (14/6) με αντίπαλο έναν εκ των Τζόκοβιτς ή Ναδάλ, οι οποίοι αναμετρώνται στον άλλο ημιτελικό του τουρνουά του Παρισιού.

Με αυτή την πρόκριση ο Τσιτσιπάς θα ανέβει στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο νεαρός αθλητής δάκρυσε στο τέλος της αναμέτρησης.