Euroleague: Ο Παναθηναϊκός λύγισε και στο Μόναχο

Ήττα από την Μπάγερν με 76-71

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο Μόναχο και συνέχισε το σερί των αρνητικών του εμφανίσεων στη Euroleague, καθώς ηττήθηκε από την Μπάγερν με 76-71.

Ο Μπόλντγουιν ήταν ασταμάτητος έχοντας 27 πόντους με 7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής! Αντίθετα οι «πράσινοι» είχαν 16 λάθη, εκ των οποίων τα 9 από τα πλέι μέικερ της ομάδας (5 ο Σαντ-Ρος και 4 ο Μακ) αλλά και 11 χαμένες βολές.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ονειρικά το ματς και αυτό χάρη στην πολύ καλή του άμυνα. Βέβαια η Μπάγερν ήταν... προετοιμασμένη για τον Μάριο Χεζόνια, με αποτέλεσμα ο Κροάτης να μην μπορεί να βρει διαδρόμους και «καθαρά» σουτ προς το αντίπαλο καλάθι. Με το σκορ στο 8-8 ο Όντεντ Κάτας τον απέσυρε στον πάγκο και άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα θέλοντας να μπερδέψει την αμυντική αντιμετώπιση των γηπεδούχων.

Ο Μποχωρίδης έμελλε να αποτελέσει τον παίκτη-κλειδί στην «πράσινη» επίθεση (6π., 2ριμπ., 2ασ.), ο Παπαγιάννης έδινε βροντερό «παρών» στο παιχνίδι (8π., 2ταπ.) ενώ οι Μπέντιλ (3π., 5ριμπ.) και Ουάιτ (2π., 5ριμπ.) «καθάριζαν» το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο. Με δυναμική άμυνα πάνω στη μπάλα και 4 κλεψίματα, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ελέγχει το ματς (14-21 το δεκάλεπτο), ενώ έστειλε τον δείκτη του σκορ και στο +11 (24-35 στο 17')!

Βέβαια κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ή να προδικάσει τη συνέχεια βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στο ματς. Μια τάπα του Τζόνσον στον Παπαγιάννη σε προσπάθεια για alley oop κάρφωμα έμελλε να βάλει την αφετηρία για την μεγάλη ανατροπή και αντί να πάει ο Παναθηναϊκός στο +13 βρέθηκε στο... -1 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Μπάγερν πραγματοποίησε επιμέρους 13-1 και κατάφερε να προηγηθεί με 37-36 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Αν μη τι άλλο ήταν μια άκρως απρόσμενη εξέλιξη για τον Παναθηναϊκό η οποία έφερε την... υπογραφή του Σέλβιν Μακ! Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε τρία σερί, αβίαστα και φθηνά λάθη «πουλώντας» τη μπάλα και έδωσε ισάριθμα δώρα στην γερμανική ομάδα προκειμένου να γυρίσει το ματς από το πουθενά. Στο πρώτο μισό του ματς οι «πράσινοι» είχαν 10 λάθη και δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν τα 12/17 δίποντα (επίσης 3/11 τρίποντα και 3/6 βολές) ενώ είχαν και 6 ριμπάουντ περισσότερα (17-11) από την Μπάγερν (11/21δίπ., 4/11τρ., 3/3β.)

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ίσα-ίσα που ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι νωθρός στις δύο πλευρές του παρκέ, χωρίς να υπάρχει η ίδια ένταση και η ίδια «έκρηξη» σε άμυνα και επίθεση. Την ίδια ώρα ο Μπόλντγουιν είχε βάλει... φτερά στα πόδια του και έκανε τα πάντα! Τρίποντα, δίποντα, καρφώματα! Αποτέλεσμα; Η Μπάγερν να προηγηθεί με 50-42 έχοντας ολοκληρώσει επιμέρους 25-7 μαζί με τη συνεισφορά του ! Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» δεν το παράτησαν και με θετικό τον Όγκουστ να... καθαρίζει «φάσεις» μείωσαν σε 57-55 στο 30'.

Μάλιστα με γκολ φάουλ του Μποχωρίδη στο 31' ανέκτησαν και πάλι τα ηνία στο σκορ (57-59) αλλά και πάλι κάποια λάθη και κάποιες επιπλέον βιαστικές επιλογές, οδήγησαν την Μπάγερν δια χειρός (ποιου άλλου;) του Μπόλντγουιν σε «μαξιλαράκι» 7-8 πόντων (70-63 στο 36' και 72-64 στο 37') με αποτέλεσμα να πέσουν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71

Πηγή: gazzetta.gr