Εκλογές στην ΟΜΑΕ με 4 υποψηφίους για την προεδρία 

Εκλογές στην ΟΜΑΕ με 4 υποψηφίους για την προεδρία 

Στις 26 Μαΐου θα αναδειχθεί το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδος

Με καθυστέρηση θα διεξαχθούν στις 26 Μαΐου οι εκλογές για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδος (ΟΜΑΕ).

Η ΟΜΑΕ ταλανίζεται από σοβαρή διοικητική κρίση από τον Νοέμβριο του 2019, έχοντας αλλάξει από τότε τρία Διοικητικά Συμβούλια (δυο διορισμένα από το Πρωτοδικείο και ένα εκλεγμένο τον Φλεβάρη του 2020 που όμως εξέπεσε) και οι φίλοι των αγώνων Αυτοκινήτου & Kart ελπίζουν πως επιτέλους θα προκύψει ένα διοικητικό σχήμα που θα εγγυάται ηρεμία και ομόνοια στις δύσκολες ημέρες που διάγουμε.

Στις εκλογές αυτές δικαίωμα ψήφου έχουν μόνο 29 Σωματεία, καθώς μόνο τόσα από τα σχεδόν 80 εγκρίθηκαν από την ΓΓΑ ως έχοντα πλήρεις τους σχετικούς φακέλους.

Υποψηφιότητα έχουν θέσει συνολικά 29 άτομα, εκ των οποίων 4 για την προεδρία, 20 για το ΔΣ και 5 για την Εξελεγκτική Επιτροπή (εκλέγονται 3). Οι θέσεις του ΔΣ είναι συνολικά 11 (μαζί με τον Πρόεδρο), ενώ όποιος από τους τέσσερις για την προεδρία δεν εκλεγεί, θα επανδρώσει το ΔΣ εφόσον έχει πάρει το 25% και πάνω του συνόλου των 29 ψηφοφόρων, εκτοπίζοντας φυσικά κάποιον από τους υποψηφίους για το ΔΣ.

Πιο αναλυτικά, οι υποψήφιοι ανά τομέα (αναγράφονται και τα Σωματεία που τους πρότειναν) είναι οι εξής:

Υποψήφιοι Πρόεδροι Διοικητικού Συμβουλίου

ΚΑΤΣΙΜΗΣ Σταμάτιος              ΑΛΑ Κορινθίας

ΜΙΧΕΛΑΚΑΚΗΣ Δημήτριος      ΟΦΑΔ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Ιωάννης    ΑΛΜΑ 4Χ4 Ναυπλίου

ΧΑΛΙΒΕΛΑΚΗ Αικατερίνη         ΑΣΜΑ

Υποψήφια Μέλη Διοικητικού Συμβουλίου

ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ Μιχαήλ  Αγωνιστική Ολυμπιακή Λέσχη Αυτοκινήτου

ΒΥΤΥΝΑΡΟΥ Ευγενία (Τζένη)  ΑΣΜΑ

ΔΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Ιάκωβος         ΜΑΡΣ

ΚΑΡΚΑΝΗΣ Αναστάσιος           ΑΛΕΞ

ΚΟΠΑΝΑΚΗΣ Γεώργιος            ΑΣΜΑ

ΚΥΡΚΟΣ Λεωνίδας                   ΑΣΜΑ

ΜΑΝΩΛΗΣ Νικόλαος               ΑΛΑΛ

ΜΕΣΗΜΕΡΗΣ Ιωάννης            ΑΣΣΟΑΑ

ΠΑΛΛΑΣ Απόστολος                ΑΛΑ

ΠΑΣΑΛΗΣ Νικόλαος                 Γραμμή Εκκίνησης

ΠΕΝΤΑΡΑΣ Χριστόδουλος       ΑΛΜΑ 4Χ4 Ναυπλίου

ΠΛΟΥΜΗ Ευαγγελία               ΦΙΜΑ

ΠΟΛΥΖΩΗΣ Γεώργιος              ΑΛΑΛ

ΣΑΡΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ Χρήστος       ΕΛΕΤΑ

ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης       ΑΣΜΑ

ΣΤΑΦΥΛΟΠΑΤΗΣ Αντώνιος     ΛΑΒ

ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Γεώργιος         ΑΟΚ

ΤΖΗΚΑΣ Γεώργιος                    ΛΕΝΟΕ

ΤΡΥΦΟΣ Γεώργιος                   ΑΟΘ

ΨΑΡΡΑΚΟΥ Φωτεινή               ΕΛΛΑΔΑ

Υποψήφιοι Εξελεγκτικής Επιτροπής

ΑΝΤΩΝΙΟΥ Αντώνιος               ΕΛΕΤΑ

ΘΕΟΦΑΝΙΔΗΣ Συμεών            ΑΟΘ

ΚΟΥΤΣΙΚΟΣ Παναγιώτης         ΑΣΜΑ

ΝΤΙΝΤΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ Ευαγγελία     ΑΣΜΑ

ΠΛΕΣΣΑΣ Νικόλαος                  ΑΣΣΟΑΑ

 

 

 

 

Παρακαλούμε περιμένετε ...