Επαγγελματίας Ολυμπιακός, πέρασε από την Κέρκυρα και πάει φουλ για τίτλο

Σκόρερ οι Φορτούνης και Μάριν στο 2-0 επί των Φαιάκων

Πέρασε από την Κέρκυρα κι «αγκάλιασε» τον τίτλο ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι «καθάρισαν» εύκολα 2-0 και στην περίπτωση που ο Παναθηναϊκός νικήσει την Πέμπτη τον Πανιώνιο θα πάρουν από τώρα και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Καλή εικόνα είχε η ομάδα του Λεμονή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες ήταν το απόλυτο αφεντικό κι άνοιξαν το σκορ με τον Φορτούνη στο 20’, ενώ είχαν πολλές ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός έκανε πολύ καλή εμφάνιση και είχε και δοκάρι στο 28’.

Στο δεύτερο οι Φαίακες έπαιξαν πιο επιθετικά και για κάποια λεπτά ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως οι ερυθρόλευκοι «καθάρισαν» το τρίποντο με τυπικές διαδικασίες. Έπειτα από έξυπνη κάθετη του Ανσφαριφάρντ ο Μάριν (ήταν εκατοστά πιο μπροστά) βγήκε απέναντι στον Κουτζαβασίλη και πέρασε με ψύχραιμο πλασέ την πάσα από πάνω διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (77’).

Πηγή: sport-fm.gr