Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Ντεμπούτο με γκολ για τον Ανσαριφάρντ

Ο Ιρανός επιθετικός ισοφάρισε στο 81' το αυτογκόλ του Φιγκέιρας από το 13'

Με προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου έφυγε από την Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να ισοφαρίζει στο φινάλε, ήρθαν ισόπαλοι 1-1 κόντρα στον Άρη στο Βικελίδης κι έχουν το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού.

Αρκετά καλοί σε γενικές γραμμές οι κίτρινοι, που κράτησαν στα μετόπισθεν χάρη στις μεγάλες επεμβάσεις του Σωκράτη Διούδη. Το σκορ άνοιξε άθελά του με αυτογκόλ ο Φιγκέιρας ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 13ο λεπτό. Ο Ισπανός μπακ εξιλεώθηκε στο 81' όταν έβγαλε την ασίστ για τον Ιρανό φορ, που στο ντεμπούτο του με τους Πειραιώτες άνοιξε λογαριασμό.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται σωστά για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 52' όταν ο Ρέτσος έπιασε κεφαλοκλείδωμα τον Καπνίδη. Με δέκα τελείωσε το παιχνίδι η ομάδα του Αναστόπουλου λόγω σωστής αποβολής του Ρόβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70'. Ντεμπούτο για τους ερυθρόλευκους και για τον Σισοκό, που είχε και ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Πηγή: sport-fm.gr