Superleague: Ποδαρικό με… τρίποντο για τον Πλατανιά στην Κέρκυρα

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης (και πρώτο του φετινού πρωταθλήματος) πέτυχε ο Γιακουμάκης

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Κέρκυρα ο Πλατανιάς, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της φετινής Superleague, επικρατώντας με 1-0 και μπαίνοντας με το δεξί στη νέα σεζόν.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 11ο λεπτό ο Γιακουμάκης από κοντά, εκμεταλλευόμενος τη λάθος αντίδραση του Βενέτη στη σέντρα του Αποστολόπουλου.

Η Κέρκυρα παρουσιάστηκε με σοβαρλα προβλήματα στην ανάπτυξη, και δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο σε δύο περιπτώσεις, στο σουτ του Επστάιν στο 41' που απέκρουσε ο Σωτηρίου και στο σουτ του Βάντερσον στο 47', που πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πλατανιά να κρατά χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το 1-0 και το πρώτο “τρίποντο” της χρονιάς.