ΒΙΝΤΕΟ: Έχασε επίτηδες το πέναλτι, επειδή… δεν ήταν πέναλτι!

Μία σπάνια ποδοσφαιρική στιγμή έλαβε χώρα τη Δευτέρα σε παιχνίδι για την πρώτη κατηγορία του Αζερμπαϊτζάν, ανάμεσα στην Ίντερ Μπακού και την Κάραμπακ.

Στο 90ό λεπτό του αγώνα, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε “ανατροπή” παίκτη της Κάραμπακ από τον γκολκίπερ της Ίντερ Μπακού, σε φάση ωστόσο όπου δεν υπήρχε τίποτα επιλήψιμο.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ελβίν Μαμέντοφ, ο οποίος και έστειλε την μπάλα επίτηδες άουτ, αποσπώντας χειροκροτήματα από τους παίκτες της αντίπαλης ομάδας.

Όπως διευκρίνισε ο Μαμέντοφ μετά το παιχνίδι, ήταν εντολή του προπονητή του, Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ, να χάσει επίτηδες το πέναλτι. “Αυτή ήταν μία επίδειξη fair play από την πλευρά μας. Δεν ήταν κάτι το ασυνήθιστο. Αν πράγματι ήταν πέναλτι, δεν θα αστοχούσα”, δήλωσε ο Μαμέντοφ σε αζέρικη ιστοσελίδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όταν ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι η Κάραμπακ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βραζιλιάνος Ρεϊνάλντο “καθάρισε” τελικά το παιχνίδι, γράφοντας το τελικό 2-0.