Έφτασε κοντά στο θαύμα η Άρσεναλ, αλλά μένει εκτός συνέχειας

Μια ανάσα από το... θαύμα έφτασε η Άρσεναλ στο Πριγκιπάτο του Μονακό, καθώς χρειαζόταν νίκη με 3-0 κόντρα στη Μονακό για να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League, μετά το 1-3 του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο, όμως έμεινε στο 2-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Οι Λονδρέζοι έπαιξαν ανοιχτά, καθώς ήταν αυτοί που έπρεπε πάση θυσία να σκοράρουν, και στο 36' άνοιξαν το σκορ με τον Ζιρού, που νίκησε με διπλή προσπάθεια τον Σούμπασιτς για το 1-0.

Οι “Κανονιέρηδες” συνέχισαν να πιέζουν, και στο 79' ο Ράμσεϊ διπλασίασε τα τέρματα των Λονδρέζων, που χρειάζονταν ένα ακόμα γκολ για να “κλέψουν” την πρόκριση. Αυτό όμως δεν ήρθε ποτέ, με τον Σούμπασιτς να σώζει τη Μονακό στο 83', αποκρούοντας εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ζιρού.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 1-0 της Λεβερκούζεν στο 90λεπτο, χάρη σε γκολ του Σουάρες στο 27, κι έτσι το παιχνίδι πάει στην παράταση, αφού το πρώτο ματς είχε λήξει με σκορ 1-0 υπέρ των Γερμανών.