Δύσκολα “λύγισε” την Ξάνθη ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη

Χωρίς να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης στο Καραϊσκάκη και διατήρησε τη διαφορά του από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου της Superleague.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες φάσεις και τους Πειραιώτες να μην μπορούν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα της Ξάνθης, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και τελικά στο 57' ο Τσόρι Ντομίνγκες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, μετά από ωραία συρτή σέντρα του Ντοσεβί.

Στο 68' οι Θρακιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Ρομπέρτο να λέει “όχι” στον Καπετάνο, και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολυμπιακός “καθάρισε” το ματς, με τον Αφελάι να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Καρυπίδη και να πετυχαίνει με ευκολία το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.