Παναθηναϊκός – Εστορίλ 1-1 αντί για… 4-1!

Με μία καλή εμφάνιση, που ωστόσο δε συνοδεύθηκε από νίκη, ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία ο Παναθηναϊκός, κόντρα στην πορτογαλική Εστορίλ.

Οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να είχαν πανηγυρίσει μία μεγάλη σε έκταση νίκη, αν ήταν λίγο πιο τυχεροί. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι είχαν όχι ένα, ούτε δύο, αλλά τρία δοκάρια: Στο 38' με γυριστό σουτ του Κουτρουμπή, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σουτ του Καρέλη και στο 59' και πάλι με προβολή του Καρέλη.

Οι “πράσινοι” έφτασαν τελικά στο γκολ στο 55', με σκόρερ των Καρέλη με πλασέ, μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ντίνα. Ωστόσο, οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν στο 87' με τον Κλέμπερ, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό στην τελευταία θέση του ομίλου του στο Europa League.

Στο άλλο ματς με ελληνικό “χρώμα” που διεξήχθη στο Βελιγράδι, Παρτιζάν και Αστέρας Τρίπολης, που είχαν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, έμειναν στο 0-0.