Μοιράστηκαν βαθμούς και κόκκινες Ξάνθη και Πανθρακικός

Πολύτιμο βαθμό απέσπασε μέσα στην Ξάνθη ο Πανθρακικός, αν και αγωνιζόταν από το 22ο λεπτό με παίκτη λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, όμως η αποβολή του Σερφά στο 22' με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή... πήγε να αλλάξει σορτσάκι άλλαξε τις ισορροπίες, με την Ξάνθη να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και στο 31' να πετυχαίνει γκολ με τον Βάλλα, που ακυρώθηκε όμως ως οφσάιντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κουτσόπουλος έδιωξε σε κόρνερ ένα καλό σουτ του Μάνταλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανθρακικό να παίζει παθητικά και την Ξάνθη να μην μπορεί να κάνει ευκαιρίες. Στο 76' η Ξάνθη έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φλίσκας, ενώ στο 79' έμεινε με εννέα παίκτες, αφού τραυματίστηκε ο Ντάνι, ενώ ο προπονητής Νίκος Κωστένογλου είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του.

Οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν για να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, αφήνοντας και τις δύο ομάδες παραπονεμένες.