Παγκόσμιο Κύπελλο 2014: Ολλανδία- Κόστα Ρίκα 0-0 (4-3 στα πέναλτι)

Τελικά, η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Σάο Πάολο την Ολλανδία.

Στην Αρένα Φόντε Νόβα της πόλης Σαλβαδόρ της Μπαΐα, δύο τερματοφύλακες καθόρισαν το αποτέλεσμα: Ο Νάβας στην  κανονική διάρκεια και ο Κρουλ στα πέναλτι!

Η περιγραφή του αγώνα από το sport-fm.gr

Ήταν και πάλι συγκλονιστικός, αλλά του έκλεψε τη δόξα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Ο Κέιλορ Νάβας «κατέβασε» και πάλι ρολά στην εστία της Κόστα Ρίκα και με τη βοήθεια της τύχης και του οριζόντιου δοκαριού στο οποίο σταμάτησε η μπάλα σε μια εκτέλεση φάουλ και σε ένα σουτ του του Σνάιντερ και κράτησε ανέπαφη (0-0) την εστία του στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην παράταση της αναμέτρησης, με την Ολλανδία, στέλνοντας την στα πέναλτι.

Αυτή τη φορά όμως MVP του ματς αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας των αντιπάλων, ο Τιμ Κρουλ, τον οποίον πέρασε στο ματς ο Λουίς Φαν Χάαλ, δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, χωρίς να έχει πρόβλημα ο Γιάσπερ Σίλεσεν, που έπαιξε σε όλα τα ματς των «οράνιε» και αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή. Μοιραίοι για τους ηττημένους οι Ρουίς και Ουμάνια.

Οι αρχικές ενδεκάδες των ομάδων:

Ολλανδία: Σίλεσεν, Βλάαρ, Ντε Βριλ, Ίντι Μάρτινς, Μπλιντ, Φαν Πέρσι, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Κάουτ, Μέμφις, Βαϊνάλντουμ.

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Ουμάνια, Γκονζάλες, Ακόστα, Γκαμπόα, Ντίας, Μπόρχες, Τεχέντα, Ρουίς, Μπολάνος, Κάμπελ.