Άκαρπος χορός στη βροχή

Πολλές παγίδες για τραυματισμούς αλλά ελάχιστες φάσεις έκρυβε το τελικό 0-0 μεταξύ Βέροιας και Ξάνθης.

Στο βρεγμένο τερέν της έδρας της Βασίλισσας του Βορρά, καμία από τις δύο ομάδες δεν επιβεβαίωσε την ποιοτική της βελτίωση του τελευταίου διαστήματος.

Για την Ξάνθη, τα πράγματα είναι ακόμη πιο κρίσιμα καθώς μετρά πέντε αγώνες χωρίς νίκη και κατρακύλησε στην προτελευταία θέση της κατάταξης. Αντίστοιχα, η Βέροια κατέχει την ένατη θέση με οκτώ βαθμούς, ισοβαθμώντας με τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Παναθηναϊκό που αγωνίζεται αύριο με τον ΟΦΗ.

Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες για να "σπάσει το ρόδι" ήταν για τη Βέροια με τα σουτ του Ολαϊτάν στο 11' και του Μπαργκάν στο 14' και στο 43'.

Ούτε η αποβολή του Γεωργιάδη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου -για χτύπημα εκτός φάσης στον Μαρσελίνιο- βοήθησε την Ξάνθη να πάρει πιο δημιουργικό ρόλο στον αγώνα.

Ο νεκρός χρόνος του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πολύ μεγάλος λόγω της έντονης βροχόπτωσης και μοιραία το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 0-0.