Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση ο ΟΦΗ

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου έκανε ο ΟΦΗ, επικρατώντας 2-0 του Πανιωνίου στο Ηράκλειο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Τα γκολ για την ομάδα του Σα Πίντο πέτυχαν ο Παπάζογλου στο 61΄ και ο Κάλαϊτζιτς με πέναλτι στο 65΄.

Ο ΟΦΗ χρειάστηκε δύο λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου και πλέον είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα από πλευράς θεάματος οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποίησαν αρκετά λάθη ειδικά στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα οι φάσεις να είναι λιγοστές ειδικά στο πρώτο ημίωρο. Αντιθέτως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, αποκαθιστώντας τις ισορροπίες.