Με το ένα πόδι στους “8” ο ΠΑΟΚ

Το γκολ του Αθανασιάδη με προβολή στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Σκόνδρα στο 58ο λεπτό, ήταν αρκετό για να βρεθεί ο δικέφαλος με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας του Ηρακλή με 0 - 1.

Ο Ηρακλής έχασε πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 8ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ζάχορα είδε τον Γλύκο να αποκρούει με το πόδι το σουτ που επιχείρησε σε τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια η δεύτερη προσπάθειά του από την καρδιά της περιοχής χτύπησε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 93' ο Ηρακλής έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στον Σαββίδη για σκληρό φάουλ στον Αθανασιάδη.

Η παράδοση, η οποία ήθελε στις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ στο «Καυτανζόγλειο» να είναι συντριπτικά υπέρ του «γηραιού», δεν επιβεβαιώθηκε. Η παράδοση αυτή άλλωστε ήταν εκείνη που ήθελε τον Ηρακλή να μην έχει χάσει από τον συμπολίτη του στο σπίτι του 16 ολόκληρα χρόνια.

Στο γήπεδο βρέθηκαν πάνω από 10.000 φίλοι του Γηραιού, για να στηρίξουν την ομάδα τους.

Στους πρώτους αγώνες για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: