Πρόκριση της Ρόμα με γκολ του Τοροσίδη

Πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο Βασίλης Τοροσίδης στην Ιταλία. Η Ρόμα νίκησε 1-0 τη Σαμπντόρια στο «Ολίμπικο» με γκολ του Έλληνα παίκτη και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του κυπέλλου Ιταλίας.

Ο Ελληνας διεθνής πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 6ο λεπτό, χάρη στο οποίο οι «τζιαλορόσι» πέρασαν στην επόμενη φάση.

Για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σάββας Γκέντσογλου, αντικαθιστώντας τον Εντσο Μαρέσκα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην επόμενη φάση η Ρόμα θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους.

Στους «8» του θεσμού οι «τζιαλορόσι» θα αντιμετωπίσουν σε νοκ-άουτ αγώνα την Γιουβέντους στο «Ολίμπικο».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ρόμα: Σκορούπσκι, Τοροσίδης, Μπουρντίσο, Λεάντρο Καστάν, Ντόντο (92' Μπενάτια), Ναϊνγκολάν (69' Στρούτμαν), Ντε Ρόσι, Ταντέι, Φλορέντσι (76' Ζερβίνιο), Ντέστρο, Λιάιτς.

Σαμπντόρια: Φιορίλο, Ροντρίγκεζ, Φορνασιέ, Σαλαμόν, Καστελίνι, Ομπιάνγκ, Μαρέσκα (80' Γκέντσογλου), Μπιάρνασον (90' Γκαβάτσι), Σανσόνε, Βσζόλεκ, Πότσι (60' Πετάνια).