Νίκησε τη Ρωσία, βλέπει κορυφή !

Αν η χαμηλή δυναμικότητα της Σουηδίας άφηνε αμφιβολίες για τις δυνατότητες της εθνικής μας ομάδας μπάσκετ στο φετινό Eurobasket παρά τη νίκη της πρεμιέρας, η επιβλητική νίκη επί της Ρωσίας με σκορ 80-71 μάλλον πείθει και τους πιο δύσπιστους.

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, και ιδιαίτερα στην τρίτη περίοδο, η Εθνική κατάφερε να υποτάξει τους Ρώσους, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 22 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, απόντος και του Σπανούλη, που αποχώρησε κουτσαίνοντας, χωρίς να φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό, κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 18-4, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά, η οποία λίγο νωρίτερα είχε φτάσει ως και το +22.

Από τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι ξεχώρισε ο Γιάννης Πρίντεζης, που ήταν εξαιρετικός τόσο στα επιθετικά όσο και στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μαυροκεφαλίδης με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Επόμενος αντίπαλος της εθνικής μας ομάδας θα είναι η απογοήτευση του τουρνουά μέχρι τώρα, Τουρκία, το Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου στις 22:00.

Στα άλλα παιχνίδια που διεξήχθησαν ταυτόχρονα με αυτό της εθνικής μας ομάδας, η Σλοβενία έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νικώντας με σκορ 78-69 την Ισπανία, η Γαλλία πήρε την πρώτη της νίκη κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία με 88-65, ενώ η Λιθουανία επικράτησε δύσκολα των Σκοπίων με 75-67.