Στην κορυφή της Ευρώπης ο Ολυμπιακός

Ο πρωταθλητής Ευρώπης είναι για 2η σερί χρονιά μάγκας Πειραιώτης .

Ο Ολυμπιακός έκανε το μπακ του μπακ με δεύτερο συνεχόμενο τίτλο και έγινε η δεύτερη ομάδα που το καταφέρνει από καταβολής Final 4 και η εβδόμη συνολικά στο Κύπελλο πρωταθλητριών.

Με πολυτιμότερο παίκτη τον Κάιλ Χαινς, οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν από διάφορα 17 πόντων στην πρώτη περίοδο και με  καταπληκτική άμυνα στην 2 3 και 4η περίοδο κατέκτησαν την πολυπόθητη κούπα, αφήνοντας τη Βασίλισσα στην δεύτερη θέση .

Συγκλονιστικό το τρίποντο του αρχηγού Β. Σπανούλη, δύο λεπτά πριν από τη λήξη, σφράγισε τη νίκη η οποία τελικά ήρθε με σκορ 100-88.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, MVP του Final 4 αναδεικνύεται ο Βασίλης Σπανούλης με 22 πόντους όλους στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Κροάτη Τόνυ Κούκοτς.

Οι διοργανωτές ψήφισαν καλύτερο παίκτη του  τελικού τον Έηση Λο  και ο ο Γιώργος Μπαρτζώκας γίνεται ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88