Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα: 65-63

O Παναθηναϊκός άντεξε στην αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον απέχει μία νίκη από το 3-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας . Οι "πράσινοι" επικράτησαν 65-63 των "μπλαουγκράνα" στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα, και την Πέμπτη (21:45) και πάλι στην έδρα τους έχουν την ευκαιρία να "σφραγίσουν" την πρόκριση.

Οι μπλαουγκράνα  επέστρεψαν από το -15 στην διεκδίκηση της νίκης και μάλιστα προηγήθηκαν με πέντε στην τέταρτη περίοδο. Όταν όμως μέτρησε η φανέλα, ο Παναθηναϊκός της έδειξε ποιος είναι το αφεντικό. Με πολύ σημαντικό τρίποντο του Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν το τέλος και "ατσάλινες" άμυνες στο τέλος, επικράτησε στο ματς και πλέον απέχει μία νίκη από το Final-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-29, 50-51, 65-63