Ανώτερος ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη, σκόρπισε τον ΠΑΟΚ

Πάτησε το γκάζι ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε εύκολα στη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 82-68. Οι κυανέρυθροι με όπλο τους το περιφερειακό σουτ διέλυσαν τα αμυντικά συστήματα του δικεφάλου στο πρώτο τους παιχνίδι για το 2013. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Παππάς με 20 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ 16 είχε ο ΜακΓκραθ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του να "χτυπήσει" κοντά στο καλάθι, όμως, ο Παπαδόπουλος δεν ήταν εύστοχος (1/5 δίποντα), αντίθετα με τον ΜακΓκραθ που είχε έξι πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ.

Ο Γιάνκοβιτς ήταν ο παίκτης που είχε πάρει στις πλάτες του τον Πανιώνιο στα πρώτα λεπτά και βοήθησε τα μέγιστα έτσι ώστε οι γηπεδούχοι να μην μείνουν πίσω στο σκορ.

Η άμυνα των "κυανέρυθρων" έσφιξε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί να φτάσει εύκολα κοντά στο καλάθι, ενώ από μακριά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καταφέρει να ευστοχήσουν σε κάποιο σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, ιδίως στην επίθεση. Οι κυανέρυθροι πέτυχαν 31 πόντους στην Τρίτη περίοδο, δέχτηκαν μόλις 13 και κάπου εκεί διέλυσαν τα όνειρα των φιλοξενούμενων για το θετικό αποτέλεσμα.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, ήταν να ρίξουν λίγο τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο και να ηττηθούν με 14 πόντους (82-68).