Με νίκες συνέχισαν στην Α1 ΠΑΟΚ και ΚΑΟΔ

Ακόμα μία νίκη πέτυχε στην Α1 του μπάσκετ ο ΠΑΟΚ, “λυγίζοντας” με 84-78 τον Πανελευσινιακό, που στάθηκε πολύ καλά.

Αν και στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα έως και 15 πόντων, ο Πανελευσινιακός κατάφερε να μειώσει στο καλάθι, με ένα σερί 16-3, όμως στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, που είναι η όγδοη σε δέκα αγώνες και φέρνει τον Δικέφαλο του Βορρά στους 18 βαθμούς, όσους έχει και ο Ολυμπιακός, με έναν αγώνα λιγότερο.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν οι Χαραλαμπίδης και Μακ Γκραθ (από 17), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λιακόπουλος με 19 πόντους.

Πολύτιμη νίκη πέτυχε και ο ΚΑΟ Δράμας κόντρα στον Άρη με 84-81, προσπερνώντας τον στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στις βολές, με τους Δραμινούς να είναι πιο ψύχραιμοι από τη γραμμή, ενώ μοιραίος για τον Άρη ήταν ο νεοαποκτηθείς Ντέιβις, που με 0/2 βολές στα 4,8 δευτερόλεπτα καταδίκασε την ομάδα του σε ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χαραλαμπίδης με 21 πόντους, ενώ καθοριστικά καλάθια πέτυχε ο Αθηναίου. Για τον Άρη ο Ταπούτος σημείωσε 23 πόντους, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του.