Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην Πόλη με… εντολή Σπανούλη!

Μεγάλη νίκη πήρε μέσα στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ ο Ολυμπιακός, με 74-68. διατηρώντας το αήττητο στη φάση του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι”, με μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο, βρέθηκαν στο ημίχρονο μπροστά με διαφορά επτά πόντων 43-36), όμως οι Τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω και στην τελευταία περίοδο πέρασαν μπροστά στο σκορ, και μάλιστα δυόμισι λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με διαφορά τεσσάρων πόντων (66-62). Ωστόσο, εκεί μίλησε η κλάση του Βασίλη Σπανούλη, που με 3/3 βολές ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και απίθανο τρίποντο στα 19 δευτερόλεπτα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, που τελικά πήρε και τη νίκη με σκορ 74-68.

Ο Βασίλης Σπανούλης τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 6 ασίστ (αλλά και 5 λάθη), ενώ 18 πόντους πέτυχε ο Λοτζέσκι. Για τους Τούρκους, εντυπωσιακός ήταν ο Γκάουντλοκ με 23 πόντους, ενώ ο Βέσελι είχε 13.