Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα στην επίθεση και κράτησε το προβάδισμα σε όλη τι διάρκεια του παιχνιδιού. Με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να ανακάμψει μετά το πρώτο ημίχρονο αλλά να μην τα καταφέρνει οι ερυθρόλευκοι έφυγαν τελικά με το ροζ φύλλο αγώνα από το ΟΑΚΑ. Τσαρτσαρής και Διαμαντίδης προσπάθησαν να δώσουν απαντήσεις στηριζόμενοι στην εμπειρία τους, αλλά όπως όλα έδειξαν οι πράσινοι δεν είναι ακόμα δεμένοι στην αρχή της σεζόν και το πλήρωσαν στο σημερινό παιχνίδι. To τελικό σκορ είναι 60-64 υπέρ των ερυθρολεύκων.

Με πολύ καλή απόδοση επιθετικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο του Παναθηναϊκού με σκορ 28-40. Πρωταγωνιστής στην επίθεση ήταν ο άπιαστος Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-40, 45-54, 60-64

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σχινάς, Αναστόπουλος.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6 (4/6βολ, 1/3διπ), Μπράμος 2, Πάνκο (2ριμπ), Ματσιούλις 6 (1/4τριπ), Άρμστρονγκ, Ούκιτς 10, Λάσμε 7 (1/7βολ, 3/6διπ, 7ριμπ), Τσαρτσαρής 10 (4/4βολ,2/5τριπ), Διαμαντίδης 19 (8/8βολ, 1/2διπ, 3/7τριπ, 5ριμπ, 4ασ, 3κλεψ, 4λαθ, 1κοψ), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 5 (1/3τριπ), Άντιτς (7ριμπ), Σπανούλης 19 (2/4τριπ), Περπέρογλου 12 (2/4τριπ), Ντόρσεϊ 4, Σλούκας, Μαυροειδής, Πρίντεζης 6 (2/3τριπ), Παπανικολάου 9 (1/4τριπ, 4ριμπ, 2κλεψ), Μάντζαρης 5 (1/2τριπ).