Νίκη με 77-72 για τον Πανιώνιο επί της Ραντνίσκι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρικ ΜακΚόλουμ, που σκόραρε 27 πόντους, ο Πανιώνιος επικράτησε 77-72 της Ραντνίσκι στο Ελληνικό για την πρώτη αγωνιστική του Eurocup και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις Ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Ντούβνιακ.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε σωστά στην άμυνα και προηγήθηκε με 6-0. Η αντίδραση των Σέρβων ωστόσο δεν  άργησε να έρθει και με ένα σερί 9-0 πήραν κεφάλι στο σκορ (6-9) για πρώτη φορά στο ματς. Οι Νεοσμυρνιώτες ισοφάρισαν σε 9-9 με τρίποντο του Αθανασούλα, ωστόσο δεν κατάφεραν να μπουν εκ νέου μπροστά στο σκορ, αφού η Ραντνίσκι με  μπροστάρη τον Σίλι πάτησε... γκάζι και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (12-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση ο Έρικ ΜακΚόλουμ, ο οποίος με οκτώ διαδοχικούς πόντους έβαλε και πάλι τον Πανιώνιο σε θέση οδηγού (20-17). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να "χτυπήσουν" μέσα από τη ρακέτα για να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όμως ο Γιαρού βρήκε απέναντι του τον εκπληκτικό αμυντικά Σίμτσακ και ο Πανιώνιος συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας (24-20). Τελικά η Ραντνίσκι βρήκε τη λύση στο σκοράρισμα από την περιφέρεια και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (28-25) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Σέρβοι έβγαλαν ζωντάνια, έτρεξαν στο ελεύθερο γήπεδο εκμεταλλευόμενοι τις  αργές επιστροφές του Πανιωνίου και με ένα επιμέρους 9-2 προσπέρασαν ξανά στο σκορ (30-34) αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει time out. Οι φωνές του Έλληνα προπονητή έπιασαν τόπο και ο Πανιώνιος με διαδοχικούς πόντους από τους Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ ισοφάρισε προσωρινά σε 39-39. Το πρόβλημα στην άμυνα των κυανέρυθρων ωστόσο δεν διορθώθηκε και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +4 (44-48).

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ανήκε στον Πανιώνιο, ο οποίος με μπροστάρη τον Ντούβνιακ έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με σερί 12-0 πήρε εκ νέου το προβάδισμα (56-48) και έβαλε τις βάσεις για την πρώτη νίκη του στο Eurocup. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +10 (66-56) για τον Πανιώνιο, ωστόσο οι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στον πόντο (70-69) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ντούβνιακ και Μίλμπουρν ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, φέρνοντας την ομάδα τους στο +3 (75-72), για να έρθει ο ΜακΚόλουμ να διαμορφώσει το τελικό 77-72.

Δεκάλεπτα: 12-15, 28-25, 44-48, 77-72.

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 27, Ντούβνιακ 19, Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 6, Μπατής 5, Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ 2, Σαλούστρος.

Ραντνίτσκι: Σίλεϊ 14, Λέσιτς 3, Γιόβιτς 6, Στεβάνοβιτς, Μλάνταν 16, Κάλινιτς 5, Γιαρού 14, Ντίμιτς, Μπαλμάζοβιτς 11, Γέβτοβιτς, Μαρίνοβιτς 3.

Πηγή: novasports.gr