Euroleague: Η Εφές «εκτέλεσε» με τρίποντα τον Ολυμπιακό στην Πόλη

Η τούρκικη ομάδα επικράτησε με 85-72

Κατώτερος των περιστάσεων ο Ολυμπιακός απόψε στην Πόλη απέναντι στην Αναντολού Εφές, της οποίας οι παίκτες ήταν εύστοχοι από μακριά και τον... εκτέλεσαν με τρίποντα, κερδίζοντας με 85-72 για την 30ή αγωνιστική της Euroleague.

Πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού να έπεσε στο 18-12. Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα, που μέτρησε 14/27 τρίποντα, ανέβηκε στο 13-17 και συνεχίζει να κάνει όνειρα για play in.

Το ματς

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Μπαρτζώκα. Ο Πλάις με πανομοιότυπο τρόπο είχε 3/3 τρίποντα, ο Μπραζντέικις μονοπωλούσε τις επιθέσεις αστοχώντας και κάνοντας λάθη με αποτέλεσμα το 12-2 (4'). Το τάιμ άουτ έφερε λύσεις στην επίθεση με τους Φαλ και Πίτερς να σκοράρουν από κοντινή απόσταση, ωστόσο ο Λάρκιν πήρε την σκυτάλη στην ευστοχία από τα 6.75 (22-10, 7'). Οι Πειραιώτες με διαδοχικά κλεψίματα του Γουόκαπ βρήκαν σκορ από Παπανικολάου και Πίτερς με αποτέλεσμα να μειώσει γρήγορα σε 24-20 (10').

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ξεδίπλωσε όλες τις αρετές του στο παρκέ. Με σωστές αποστάσεις στην επίθεση ο Ράιτ σκόραρε 6 πόντους και έκανε το 28-27 (14'). Μπομπουά, Μπράιαντ και Τόμπσον μπήκαν στο παρκέ και αμέσως βρήκαν ρυθμό την ώρα που ο Γουίλιαμς Γκος στην άλλη πλευρά έπαιρνε κακές αποφάσεις (35-27, 15'). Οι γηπεδούχοι με 10/14 τρίποντα στο 19' (τρία σερί από τον Γουίλις) βρέθηκε ξανά μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων (46-35).

Η Εφές νωρίς στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με 55-42, ωστόσο οι 8 πόντοι του Πίτερς δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους να μειώσουν κάπως (57-52, 26'). Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, η άμυνά του είχε βελτιωθεί και λίγο πριν εκπνεύσει το τρίτο δεκάλεπτο ο Κάνααν έφερε το ματς στον πόντο (62-61, 30').

Η Εφές έμεινε ψύχραιμη και με ένα σερί 10-0 που ολοκληρώθηκε στο 34' είχε κάνει το σκορ 72-61 αφού η επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν πολύ κακή. Οι παίκτες της Εφές αισθάνονταν υπέροχα από τη γραμμή των 6.75 και ο Κλάιμπερν από την κορυφή έκανε το 81-66 με 3΄ διαδικαστικά λεπτά να μένουν στο χρονόμετρο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72

Πηγή: gazzetta