Euroleague: Νέα ήττα του Ολυμπιακού στην Ισπανία από την Μπασκόνια

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 80-69

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε δίχως νίκη τη «διαβολοβδομάδα» επί ισπανικού εδάφους και με τη δεύτερη διαδοχική ήττα του βρέθηκε εκτός εξάδας της Euroleague. Μετά την Μπαρτσελόνα, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν και στη Βιτόρια, απέναντι στην Μπασκόνια και με το τελικό 80-69 είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 11-10.

Στον αντίποδα, οι Βάσκοι με το ίδιο ρεκόρ «έπιασαν» τους Πειραιώτες, τους οποίους έχουν στην ισοβαθμία (είχαν κερδίσει και στο ΣΕΦ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με αρκετή διάθεση στο παρκέ, με τον Σεντεκέρσκις να ευστοχεί σε δύο μακρινά σουτ, την άμυνα να αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τις “ερυθρόλευκες” επιθέσεις και την Μπασκόνια στο +4 (10-6, 5′). Οι Γουόκαπ και Κάνααν έδιναν λύσεις στους φιλοξενούμενους, αλλά η εικόνα στα πρώτα λεπτά δεν ήταν ικανοποιητική. Ο Κάνααν το πήρε… πάνω του και κράτησε τους Πειραιώτες κοντά στο σκορ με συνεχόμενα τρίποντα (14-12, 8′). Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Αμερικανός έκανε το 4/4 και οδήγησε την ομάδα του στον πάγκο με προβάδισμα τριών πόντων (17-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πετρούσεφ να εκτοξεύει τη διαφορά στους επτά (21-14, 12′). Στη συνέχεια, τρία τρίποντα του Χάουαρντ και δύο βολές του Ρογκαβόπουλου οδήγησαν σε πλήρη ανατροπή του σκορ, με τους Βάσκους να πάνε στο +4 (25-21, 15′). Οι δύο Σέρβοι ψηλοί του Ολυμπιακού (Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ) συνδυάστηκαν με διαφορετικούς τρόπους και ο πρώην NBAer τον οδήγησε στην επανάκτηση του προβαδίσματος (32-31, 19′). Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 20′, ο Κότσαρ έκανε το 33-32, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η Μπασκόνια έκανε στο δεύτερο μέρος αντίστοιχο ξεκίνημα με το πρώτο, με τον Ντίεθ να την βάζει στο +6 (40-34, 22′), έχοντας πια 3/4 τρίποντα. Ο Χάουαρντ συνέχιζε να σκοράρει… κατά ριπάς έξω από τα 6.75μ., όμως ο Κάνααν απαντούσε, κρατώντας τους Πειραιώτες σε κοντινή απόσταση (45-40, 26′). Οι γηπεδούχοι βέβαια δεν πτοήθηκαν από τίποτα και ανέβηκαν ξανά σε… διψήφια τιμή (50-40, 28′), με τους Μονέκε και Κότσαρ να δίνουν λύσεις επιθετικά. Με ένα μακρινό τρίποντο… at the buzzer, ο Κοστέλο έκανε το 59-49 στα 30′, περιγράφηκε στο ertsports.

Ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ έκανε το 63-49, με το παιχνίδι να μοιάζει να… φεύγει από τον έλεγχο του Ολυμπιακού. Ο Φαλ απάντησε με ένα προσωπικό σερί 4-0 και ανάγκασε τον Ιβάνοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Τα… γκάζια του Μαυροβούνιου οδήγησαν σε ένα 7-0 που εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (70-53, 33′), όμως οι Γουίλιαμς-Γκος και Πετρούσεφ είχαν απάντηση με δύο σερί τρίποντα για να κρατήσουν τους “ερυθρόλευκους”… ζωντανούς (70-59, 35′). Οι Βάσκοι συνέχισαν να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα, έχοντας επί της ουσίας τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν κατάφεραν στο τελευταίο τετράλεπτο να ανατρέψουν την κατάσταση, με την ήττα εν τέλει να έρχεται με 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69