Conference League: Επική νίκη (3-2) με ανατροπή του ΠΑΟΚ στη Σκωτία

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφερε το... ακατόρθωτο

Μία επική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Σκωτία, βρίσκοντας τα ψυχικά αποθέματα και ανατρέποντας το εις βάρος του 2-0, επικρατώντας με 3-2 της Αμπερντίν.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Λουτσέσκου να έχει 7 τελικές εκ των οποίων οι δύο εντός εστίας και 70% κατοχή μπάλας. Ο Κωνσταντέλιας άγγιξε δύο φορές το γκολ για τον Δικέφαλο με εντυπωσιακές ατομικές ενέργειες, με τους ασπρόμαυρους να έχουν τον έλεγχο και να δείχνουν πως είναι σε θέση να κάνουν το "3 στα 3". Ωστόσο το πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους ήταν εφιαλτικό για τον ΠΑΟΚ, με την ψυχωμένη Αμπερντίν να βρίσκει δύο γκολ με τους Μιόβσκι (50΄) και Πολβάρα (58΄).

Το τελευταίο 20λεπτο όμως ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι και με τρία γκολ των Ντεσπότοφ (73΄), Βιερίνια (84΄) και πέναλτιο του Σβαμπ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη.