Μουντομπάσκετ: Συντριβή για την Εθνική ομάδα από την Λιθουανία

Ηττήθηκε με 92-67 και αποκλείστηκε από την φάση των προημιτελικών

Ήταν εξ' ορισμού δύσκολο και το όνειρο δεν πραγματοποιήθηκε για την Εθνική Ελλάδας, καθώς έσβησε από τη Λιθουανίασ σήμερα. Η γαλανόλευκη δεν θα συνεχίσει στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ στη Μανίλα των Φιλιππίνων, αφού κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και συνετρίβη 92-67 με και αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Το σκορ μετά από ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα της εθνικής μας που βρέθηκε να χάνει με 7-0 και 9-2 από τη Λιθουανία, ήταν 39-43 για την Ελλάδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά από μεγάλη εμφάνιση των Γουόκαπ και Λαρεντζάκη, περιέγραψε η ΕΡΤ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα ο Παπαπέτρου, αλλά και ο Ρογκαβόπουλος, ενώ εξαιρετική δουλειά στην άμυνα κάνει ο Μωραΐτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία βρήκε μερικά μεγάλα σουτ που της έδωσαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ, απέναντι στην εθνική μας που πήρε καλάθια από τον συγκλονιστικό Γουόκαπ και τον Μωραΐτη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67