Ο Τεντόγλου νίκησε στο τελευταίο άλμα και στο Diamond League της Ζυρίχης

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν στην 3η θέση μέχρι την τελευταία του προσπάθεια που πήδηξε στα 8,20 μέτρα

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε τον πρώτη θέση στο Diamond League της Ζυρίχης επικρατώντας ξανά στο τελευταίο άλμα με 8.20μ.

Η συνήθεια να κρατάει το καλύτερο για το τέλος συνεχίστηκε και στο Diamond League της Ζυρίχης για τον Μίλτο Τεντόγλου, ο οποίος πήρε την πρώτη θέση στον αγώνα ξανά στο τελευταίο άλμα. Σε έναν αγώνα στον οποίο συμμετείχαν όλοι οι αντίπαλοί του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, με εξαίρεση τον Πίνοκ, ο σπουδαίος άλτης του Γιώργου Πομάσκι το έκανε ξανά.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν μπροστά, αφού στα δύο πρώτα άλματα έκανε 7.95 και 8.04. Ο Γκέιλ τον πέρασε στο τέταρτο άλμα με 8.07 και μάλιστα και ο Λόουσον πέρασε και εκείνος τον Έλληνα πρωταθλητή με 8,05μ., ενώ ο Γιούσκα τον έφτασε με 8.04 μ.

Ωστόσο, ο Τεντόγλου είχε καλύτερο δεύτερο άλμα και έτσι είχε ακόμα ένα άλμα. Στην τελευταία του προσπάθεια προσγειώθηκε στα 8,20 μ. και πήρε τη νίκη στον αγώνα.