Euroleague: Με κορυφαίο τον Γουόκαπ ο Ολυμπιακός νίκησε για 13η σερί φορά τον Παναθηναϊκό

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 81-73 στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» της 32ης αγωνιστικής στη Euroleague, διεύρυνε στο 13-0 το σερί του απέναντι στον Παναθηναϊκό και με ρεκόρ 23-9 βρίσκεται μόνος στην κορυφή της κατάταξης (η Ρεάλ ηττήθηκε από την Παρτιζάν) και μία ανάσα από την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 81-73 των «πράσινων» στο ΣΕΦ, με MVP της βραδιάς τον Τόμας Γουόκαπ (11π., 13ασ.-career high) και πρώτο σκόρερ τον Ταρίκ Μπλακ (21π.).

Το ματς

Με τον Φαλ να μπαίνει ορεξάτος στο ντέρμπι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-4 στα πρώτα λεπτά αλλά οι φιλοξενούμενοι το έκαναν 8-9 στο 5′ χάρη στους Γουίλιαμς και Μπέικον, με το παιχνίδι να πάει… πόντο-πόντο στη συνέχεια και την πρώτη περίοδο να κλείνει με τους πράσινους να βρίσκονται στο +1 (16-17).

Η ομάδα του Γιάννη Σερέλη, μάλιστα, έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 5-0 από τους Γκουντάιτις και Γκριγκόνις πήγαν στο +6 (16-22), για να έρθει η αντίδραση των ερυθρόλευκων με σωστές άμυνες και 9 συνεχόμενους πόντους του Μπλακ, ο οποίος μετέτρεψε το 16-22 σε 25-22 στο 12′. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Γκριγκόνις, ο Σλούκας έστειλε ξανά στο +3 (28-25) τον Ολυμπιακό και από εκεί και πέρα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα… κόλλησε.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν ξανά το προβάδισμα και να πάνε στο +5 (31-36), διαφορά που παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-38).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Οι Πειραιώτες έσφιξαν αρκετά την άμυνά τους και με τον Βεζένκοβ να βγαίνει μπροστά έκαναν επιμέρους σκορ 11-1 και προηγήθηκαν με 44-39, για να αναλάβει στη συνέχεια ο Μπέικον για τους πράσινους, οι οποίοι μείωσαν σε 46-44 στο 24′. Και πάλι, όμως, οι ερυθρόλευκοι βασίστηκαν στην άμυνά τους και υποχρέωσαν σε λάθη τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να ανοίξουν τη διαφορά και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (57-48).

Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και το έδειξε από το πώς μπήκε στην τελευταία περίοδο: Καλές άμυνες, κλεψίματα, τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο με Γκριγκόνις – Μαντζούκα, σερί 8-0 και σκορ 57-56 στο 32′. Κανονικό ντέρμπι δηλαδή, το οποίο συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, αφού στο μίνι-ξέσπασμα του Ολυμπιακού με Μπλακ και Σλούκα που έφερε το +6 (68-62) στο 35′, απάντησε ο Παπαγιάννης για το 68-67 στο 36′. Ο Βεζένκοβ, όμως, έδωσε και πάλι ανάσα στους Πειραιώτες με τρίποντο και το ίδιο έκανε στη συνέχεια και ο Γουόκαπ (78-72 στο 39′), με την ομάδα του Μπαρτζώκα να επικρατεί τελικά με 81-73 και να συνεχίζει το σερί της απέναντι στους πράσινους, διατηρώντας παράλληλα την 1η θέση στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73