Euroleague: Υπέκυψε στο τέλος ο Παναθηναϊκός στο Μόνακο

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με 84-70 στο πριγκιπάτο

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού απέναντι στη Μονακό, όμως δεν τα κατάφερε στο πριγκιπάτο και γνώρισε την ήττα με 84-70 από την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, η οποία ανέβηκε στην 4η θέση της Euroleague.

Η Μονακό ήταν εύστοχη πίσω από τα 6,75 μ, όμως ο Ματέους Πονίτκα ξεκίνησε πολύ καλά και έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (9-8 στο 3′). Οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε “άναρχο” μπάσκετ και… διαγωνισμό τριπόντων, με τους Μονεγάσκους να έχουν το προβάδισμα (16-13 στο 7′). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις, όμως η Μονακό προηγούνταν με 21-17, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της και τα επιθετικά ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι απαντούσαν και με το παραπάνω στα καλάθια του “τριφυλλιού”, ανεβάζοντας τη διαφορά στους εννιά πόντους (31-22 στο 13′), με συνεχόμενα εύστοχα σουτ. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στα επόμενα λεπτά και το σκορ έμεινε χαμηλά (33-25, 15′). Ο Μάικ Τζέιμς ανέβασε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της (37-26 στο 17′), μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο τέλος της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η Μονακό συνέχιζε να προηγείται (42-36).

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και με τον Ματέους Πονίτκα να σκοράρει και να δημιουργεί, ισοφάρισαν σε 46-46 στο 23′. Ο Ντουέιν Μπέικον πέτυχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι ισόπαλες (51-51 στο 26′). Η Μονακό αντέδρασε και ανέκτησε το προβάδισμα (59-53 στο 28′). Με δύο εύστοχες βολές του Τζόρνταν Λόιντ τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο και τους Μονεγάσκους να προηγούνται με 64-57.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Παναθηναϊκός… ψαχνόταν και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (68-57 στο 33′). Οι “πράσινοι” έχασαν την ψυχραιμία και τη συγκέντρωση τους, με τη Μονακό να το εκμεταλλεύεται και να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους (75-59 στο 36′). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν μπορούσε να αντιδράσει και οι Μονεγάσκοι έφτασαν στη νίκη με 84-70.

Δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70