Basket League: Χαώδης η απόσταση του Ολυμπιακού από τον Απόλλωνα Πατρών – Τον κέρδισε με 37 πόντους διαφορά

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν στο ΣΕΦ με 97-60

Ακόμα ένα εύκολο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς η χαώδης απόσταση του από τον Απόλλωνα Πατρών φάνηκε στη διαφορά των 37 πόντων στο σκορ, καθώς οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 97-60 για την Basket League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού έκανε τη ζωή των φιλοξενούμενων δύσκολη ενώ στην άλλη πλευρά η διαφορά ποιότητας έκανε τη δουλειά με πολλούς «ερυθρόλευκους» να συμβάλουν στο 14-4 (6’). Μετά το τάιμ άουτ οι παίκτες του Απόλλωνα αντέδρασαν και με πόντους από τον νεοφερμένο Βέρτζ μείωσαν σε 14-13 (8’) και έκλεισαν την εναρκτήρια περίοδο με το σκορ στο 17-15.

Οι Πειραιώτες ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75 (ξεκίνησαν με 0/6) κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Πάτρας και προσπέρασε με εύστοχο σουτ του Μαστρογιαννόπουλου (19-20, 12’). Λούντζης, Πίτερς και Πάπας έλυσαν την «κατάρα» του μακρινού σουτ (27-21, 14’) με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να αποκτήσουν ρυθμό. Ο Πάπας ήταν σεληνιασμένος, ευστοχούσε κατά ριπάς και ο κόσμος τον αποθέωνε με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει κι άλλο και να φτάσει στο +16 (38-22, 18’). Μπλακ και Πίτερς μπήκαν στην εξίσωση του σκορ ύστερα από τις «πάρε βάλε» πάσες του Σλούκα όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Καράμπελα να προσφέρει πόντους στην ομάδα του και το σκορ έγινε 43-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό αγριεμένο. Ο Γουόκαπ έπαιζε τρομερή άμυνα, ο Φαλ δέσποζε και στην επίθεση Παπανικολάου με Βεζένκοβ σκόραραν με συνέπεια κάνοντας το 56-34 (24’). Ο Βερτζ πλέον αντιμετώπιζε προβλήματα λόγω των Γουόκαπ και Φαλ κι έτσι οι Πειραιώτες όλο ξεμάκραιναν με τη διαφορά να φτάνει το +30 (70-40, 27’).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές κάτι που όπως ήταν λογικό ευνόησε τους γηπεδούχους. Ο Πάπας με εύστοχο τρίποντο ξεπέρασε το όριο των 30 πόντων (80-48, 35’) και το μόνο που απέμενε να μαθευτεί ήταν το τελικό σκορ. Η κόρνα της λήξης έδωσε την απάντηση με τον πίνακα να γράφει 97-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60

Πηγή: Gazzetta