Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Η Νότια Κορέα έκανε την έκπληξη και προκρίθηκε με τη Πορτογαλία στους «16»

Οι Ασιάτες νίκησαν 2-1 του Ίβηρες και ισοβάθμισαν με την Ουρουγουάη η οποία παρά την νίκη της επί της Γκάνα αποκλείστηκε

Τo Παγκόσμιο Κύπελλο των μεγάλων εκπλήξεων επεφύλασσε άλλο ένα πολύ μεγάλο ματς, με τρομερές ανατροπές και θριαμβεύτρια τη Νότια Κορέα.

Η Αστιατική ομάδα νίκησε την Πορτογαλία με 2-1 με γκολ του Χε Τσαν Χουάνγκ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και κατέκτησε τη 2η θέση στον 8ο όμιλο και την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Η Νότια Κορέα ισοβάθμησε με την Ουρουγουάη, η οπο'ια επικράτησε 2-0 της Γκάνα, στους 4 βαθμούς, αλλά σημείωσαν περισσότερα γκολ στον όμιλο (4-4, έναντι 2-2 των Ουρουγουανών) και πήραν εκείνοι το «εισιτήριο» για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου τερμάτισε η Πορτογαλία παρά την ήττα της και θα αντιμετωπίσει στους «16» την ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στον 7ο όμιλο.