Euroleague: Ανώτερη η Μακάμπι νίκησε τον Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ

Οι πράσινοι ηττήθηκαν με 85-74

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στη «Menora Mivtachim Arena» μέχρι το ημίχρονο και όσο κρατούσε η επίθεση του, καθώς στη συνέχεια η παραγωγικότητα του ακολούθησε τα... βήματα της άμυνας, βγαίνοντας εκτός διεκδίκησης. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 85-74 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-4. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί είναι πλέον «αγκαλιά» με Ολυμπιακό και Μονακό με ρεκόρ 4-1.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά έξω από τα 6.75 μέτρα και βρέθηκε να προηγείται με 5-11 στο 2' έχοντας ευστοχήσει σε 3/3 τρίποντα. Βέβαια ήταν λογικό και επόμενο να ισορροπούσε η Μακάμπι το ματς, κάτι που κατάφερε να κάνει μέσα από την άμυνά της, αναγκάζοντας τους παίκτες του Ράντονιτς σε πολλά λάθη. Αυτά ήταν που πλήρωσαν ώστε να αλλάξει η εικόνα το ματς.

Οι γηπεδούχοι μετέφεραν αρκετά τη μπάλα μέσα στο καλάθι και ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδυναμία του Γκουντάιτις. Πόιθρες και Νίμπο ήταν εκείνοι που έκλεισαν την «ψαλίδα» της διαφοράς και με επιμέρους σκορ 13-4 προηγήθηκαν με 18-15 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-17). Σε αυτό το διάστημα, οι «πράσινοι» είχαν 4/8 δίποντα και 3/7 τρίποντα με 4 λάθη, ενώ η Μακάμπι 7/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα.

Οι «πράσινοι» άλλαξαν ως προς το καλύτερο την εικόνα τους στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου και χάρη στην άμυνα, τα κλεψίματα και την ενέργεια του Πονίτκα μετέτρεψαν το 25-19 του 11' σε 27-31 τρία λεπτά αργότερα έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 12-2! Το +4 παρέμεινε έως το 16' (30-34 ύστερα από τρίποντο του Μποχωρίδη) αλλά έκτοτε ήρθε η... αμυντική καθίζηση.

Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης (9π., 3/4δίπ., 1/1τρ.) είχε καθίσει στον πάγκο για μερικές ανάσες, τα λάθη έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους (σ.σ. τα περισσότερα από τον Ντέρικ Γουίλιαμς) ενώ ο Λορέντζο Μπράουν (14π., 5/7δίπ., 1/1τρ., 1/1β., 3ασ. στο β' δεκάλεπτο!) πήρε την κατάσταση στα χέρια του! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μακάμπι με ένα 19-8 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (49-42) και ουσιαστικά έδειχνε να παίρνε το μομέντουμ του ματς.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ναι μεν ο Ντέρικ Γουίλιαμς προσπαθούσε να κρατήσει επιθετικά τον Παναθηναϊκό κρατώντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους (53-49 στο 22') αλλά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί με +10 πόντους (61-51) χάρη στα τρίποντα του Μπόνζι Κόλσον, ο οποίος ήταν η... απάντηση στον συμπατριώτη του. Στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +12 (65-53 στο 25') για τους Ισραηλινούς, έχοντας... εκμεταλλευτεί οτιδήποτε τους έδινε η «πράσινη» άμυνα. Και δεν ήταν και... λίγα αυτά.

Αντίθετα η επίθεση που είχε λειτουργήσει καλά στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να... κολλάει στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα να χάσει ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός για να μειώσει την διαφορά. Γι' άλλο ένα ματς οι βολές αποτέλεσαν την αχίλλειο πτέρνα του «τριφυλλιού» καθώς είχε αστοχήσει στις μισές από αυτές που είχαν επιχειρήσει οι παίκτες του έως το 30' (6/12). Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μακάμπι στο +10 (69-59) έχοντας σημειώσει μόλις 4 πόντους από το 25' έως και το τέλος της περιόδου με μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς. Ακόμα και έτσι, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν την αμυντική τους προσπάθεια.

Κάτι που... πλήρωσαν και με το παραπάνω στη συνέχεια καθώς η Μακάμπι έφτασε στο σημείο να προηγηθεί και με +14 πόντους (74-60 στο 31')! Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και μείωσε σε 76-70 με επιμέρους 10-2 έως το 36'. Μέχρι εκεί. Η Μακάμπι πήρε εκ νέου τον έλεγχο με δύο αναπάντητες επιθέσεις (80-70 στο 38') και... κάπου εκεί έπεσαν οριστικά και αμετάκλητα οι τίτλοι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74

Πηγή: gazzetta