Euroleague: «Ισπανοφάγος» ο Ολυμπιακός κέρδισε και την Μπασκόνια στην έδρα της

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 97-92 και μετρούν 4 νίκες σε ισάριθμα ματς

Τρομερές συγκινήσεις είχε απόψε το παιχνίδι στην χώρα των Βάσκων, αλλά στο τέλος νίκησε πάλι ο Ολυμπιακός, ο οποίος τείνει να γίνει... Ισπανοφάγος, καθώς μετά την 4η αγωνιστική της Euroleague  μετράει ισάριθμες επιτυχίες και μάλιστα οι τρεις στις έδρες των Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Μπασκόνια. Συγκλονιστικοί οι Βεζένκοβ (26π., 7ρ.), Σλούκας (20π. εκ των οποίων οι 16 στην τελευταία περίοδο, 6ασ.) και Γουόκαπ (8π., 8ασ., 4ρ.) στην αναμέτρηση με την Μπασκόνια.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω με 9 πόντους (74-65) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αντέδρασε ως μεγάλη ομάδα που είναι και έφτασε στη νίκη επί της Μπασκόνια με 92-97 διατηρώντας το αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις. Οι Πειραιώτες μετρούν 3/3 στην Ισπανία αφού εκτός από την Βιτόρια έχουν πανηγυρίσει σε Βαρκελώνη και Μαδρίτη.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και με εύκολους πόντους από Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ προηγήθηκαν με 4-12 (4'). Το τάιμ άουτ των γηπεδούχων δεν αλλοίωσε το παραμικρό το ρυθμό των παικτών του Ολυμπιακού οι οποίοι σκοράροντας συνεχώς από κοντινή απόσταση βρέθηκαν γρήγορα στο +14 (4-18, 6'). Η Μπασκόνια είχε εγκλωβιστεί στην τρομερή άμυνα του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να σουτάρουν βιαστικά κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Πειραιώτες και με τρίποντο του ΜακΚίσικ έγινε το 8-26 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με double σκορ (16-32).

Οι Βάσκοι δεν είχαν τυχαία ρεκόρ 3-0 και πολύ γρήγορα με αιφνιδιασμούς του Σεντεκέρκσις μείωσε σε 22-32 (12'), όμως τα τρίποντα των Πίτερς και Λαρεντζάκη ήταν αυτά που διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων (28-40, 14'). Η Μπασκόνια όμως έπαιζε καλύτερα, ο Τόμπσον μοίραζε ασίστ στον Κότσαρ με αποτέλεσμα να μειώσει αρκετά και σύντομα (37-42, 18'), αλλά τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμη για τον Ολυμπιακό. Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (47-42).

Η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού λειτούργησε καλά στην επίθεσή της με τον Βεζένκοβ να σκοράρει από παντού, όμως στην άμυνα δεν είχαν την ίδια απόδοση και με 5 εύστοχα τρίποντα (Χόμες, Σεντεκέρσκις) παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 67-57 (16΄). Οι 16 πόντοι του Βούλγαρου φόργουορντ μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο δεν αποδείχτηκα αρκετοί αφού οι συμπαίκτες είχαν χαμηλά ποσοστά και οι Βάσκοι παρέμειναν σε θέση οδηγού (74-65).

Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να αφήσει την Μπασκόνια να ξεμακρύνει περισσότερο και μπήκε αποφασισμένος να μειώσει τη διαφορά. Και το κατάφερε με ένα γρήγορο 10-0 χάρη στον οίστρο του Σλούκα βάζοντας μπροστά την ομάδα του (74-75, 32'). Οι 10 πόντοι του Σλούκα σε ένα τρίλεπτο έτρεξαν σερί 14-0 για να το διακόψει ο Μαρίνκοβιτς (74-79, 35'), όμως με ψυχραιμία οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα (81-85, 37'). Το τρίποντο του Χάουαρντ έβαλε την Μπασκόνια στο «κόλπο» (87-89, 39'), όμως με ψυχραιμία στις βολές και δύο καλές άμυνες ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από τη Χώρα των Βάσκων.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

Πηγή: gazzetta