Champions League: Στον τελικό η Λίβερπουλ με ανατροπή στην έδρα της Βιγιαρεάλ

Οι κόκκινοι έχαναν 2-0 στο ημίχρονο, όμως τελικά νίκησαν με 3-2 στην Ισπανία

Μπορεί να βρήκε δύσκολα, ωστόσο η Λίβερπουλ προκρίθηκε στον τελικό του Champions League, που θα γίνει στο Παρίσι αφού κατάφερε να γυρίσει το ματς στην Ισπανία και να νικήσει με 3-2 τη Βιγιαρεάλ. Περιμένει, πλέον να δει τη αντίπαλό της από το ζευγάρι της Ρεάλ με την Μάντσεστερ Σίτι, που θα έρθουν αντιμέτωπες την Τετάρτη (4/5) στη Μαδρίτη, τους Άγγλους να έχουν το αβαντάζ της νίκης με 4-3 στο πρώτο ματς.

Πάντως, η Βιγιαρεάλ έκανε ένα πολύ δυνατό α' ημίχρονο και προηγήθηκε 2-0, ισοφαρίζοντας την ήττα με 2-0 στην Αγγλία, όμως στο β' ημίχρονο οι κόκκινοι αντέδρασαν και μάλιστα γύρισαν εντελώς το σκορ.

Ο Μπουλαγέ στο 2' έκανε το 1-0 και ο Κοκλέν με κεφαλιά 40' το 2-0. Ωστόσο σε ένα πεντάλεπτο η Λίβερπουλ ισοφάρισε με τους Φαμπίνιο (61') και Ντίας (66'), ενώ ο Μανέ στο 73' σημείωσε το 3-2 για τους φιλοξενούμενους. Η Βιγιαρεάλ έμεινε με 10 παίκτες στο 87', λόγω αποβολής του Καπού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.