Euroleague: Ο Ολυμπιακός κατατρόπωσε τον Παναθηναϊκό με 101-73

Οι ερυθρόλευκοι πήραν μεγάλη διαφορά από την πρώτη περίοδο

Με τέρμα το... γκάζι ο Ολυμπιακός από την αρχή του ντέρμπι στο ΣΕΦ για την 30η αγωνιστική της Euroleague κατατρόπωσε με διαφορά 28 πόντων τον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εκπληκτικοί από την πρώτη περίοδο και τελείωσαν το ματς με το εκκωφαντικό 101-73.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 18-10  (17-8 χωρίς τις ρωσικές ομάδες) και «κλείδωσε» το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 7-20 (6-17 χωρίς τις ρωσικές ομάδες).

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη των «ερυθρόλευκων» επί των «πράσινων» τη φετινή περίοδο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ενώ αυτή του Δημήτρη Πρίφτη παρουσίασε ένα απίθανα κακό αγωνιστικό πρόσωπο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και από τις πρώτες κατοχές «χτύπησε» τις αδυναμίες της άμυνας ζώνης με την οποία επέλεξε να ξεκινήσει ο Πρίφτης. Με τον Φαλ να κυριαρχεί και στις δυο πλευρές του παρκέ και τον Ουόκαπ να συνδέεται από τα 6.75 το σκορ έγινε 10-2 (3’). Το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων και η είσοδος του Νέντοβιτς στο παρκέ δεν φάνηκαν ικανά να ανακόψουν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» με τη συνέχεια να έχει ακόμη μεγαλύτερη κυριαρχία με τους Ζαν Σαρλ, Ντόρσεϊ και Παπανικολάου να ευστοχούν από τα 6.75 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +21 (31-10, 9’).

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με διάχυτο τον ενθουσιασμό δεν έλεγαν να αφήσουν το πόδι από το γκάζι και ο Παπανικολάου σκόραρε για το 42-13 (22’). Οι Πειραιώτες μέσα από την άμυνά τους δεν επέτρεπαν στους «πράσινους» να σκοράρουν σχεδόν με κανέναν τρόπο ενώ στην μπροστινή πλευρά του παρκέ τα πάντα λειτουργούσαν στην εντέλεια (50-18, 15’). Κάποιες μεμονωμένες ενέργειες του Νέντοβιτς κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 30 πόντους (56-29, 20’) λίγο πριν το ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα αφού ο Παναθηναϊκός στα πρώτα πέντε λεπτά «τιμώρησε» την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με τους Νέντοβιτς, Μέικον μείωσε σε 60-46 (25’). Η είσοδος του Σλούκα ηρέμησε την ομάδα του Μπαρτζώκα και με την επιστροφή στην καλή αμυντική λειτουργία βρήκε και εύκολα καλάθια στην επίθεση με αποτέλεσμα να ακολουθήσει ένα 10-2 επιμέρους σκορ με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοβ, Παπανικολάου για το 70-48 (27’). Η εικόνα του παιχνιδιού είχε επιστρέψει σε αυτή του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει 78-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ξέφυγε για τα καλά με τον ΜακΚίσικ να μετατρέπει το σκορ σε 86-55 (33’). Ακόμη κι οι λίγες στιγμές αντίδρασης του Παναθηναϊκού έβρισκαν απάντηση αμέσως και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν νόημα μόνο ως προς την τελική διαφορά με τον Μάρτιν να ισοφαρίζει τη διαφορά των 35 πόντων (95-60, 36’). Σε εκείνο το σημείο ένα σερί των φιλοξενούμενων απέτρεψε να υπερβεί η διαφορά το ματς του 1996 στον πέμπτο τελικό πρωταθλήματος (73-38) και η κόρνα της λήξης βρήκε το ταμπλό να γράφει 101-73.

Τα δεκάλεπτα: 38-13, 58-33, 78-51, 101-73

Διαιτητές: Λότερμοζερ (Γερμανία), Πέρεθ (Ισπανία), Ορντόφ (Κροατία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 7 (1), Βεζένκοφ 16 (1), Ζαν-Σαρλ 8 (2), Έισι, Λαρεντζάκης, Φαλ 13, Σλούκας 16 (3), Μάρτιν 13, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 13 (3), ΜακΚίσικ 10 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Νέντοβιτς 16 (3), Χουγκάζ 2, Μαντζούκας, Σαντ-Ροος, Κασελάκης 4, Μποχωρίδης 6, Καββαδάς 2, Ουάιτ 2, Έβανς, Μέικον 23 (4), Παπαγιάννης 18

Πηγή: Gazzetta