Superleague: Ο ΟΦΗ «δάγκωσε» στο φινάλε τον Παναθηναϊκό

Η Κρητική ομάδα επικράτησε με ανατροπή 3-2 των «πρασίνων»

Ο ΟΦΗ έδειξε χαρακτήρα μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και δικαιώθηκε, ανατρέποντας το εις βάρος του 2-1 και πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού στο Ηράκλειο.

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Μεγιάδο το 18΄, με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει στο 25΄ με τον Σελίμοβιτς. Ωστόσο, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ, με γκολ του Παλάσιος στο 42ο λεπτό.

Στο β΄ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κυνήγησε και τρίτο γκολ, είχε δοκάρι με τον Βέλεθ στο 71΄, ωστόσο στο 75΄ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Βέλεθ. Ο ΟΦΗ το εκμεταλλεύτηκε και στο 85΄ ισοφάρισε με τον Φελίπε.

Οι γηπεδούχοι όμως κρατούσαν το καλύτερο για το φινάλε, καθώς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έκλεψαν τη νικη με την κεφαλιά του Τσιλιανιδη να διαμορφώνει το τελικό 3-2.