Euroleague: Έμεινε από… καύσιμα ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο

Μόνο στο α' ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός και ηττήθηκε από την Αρμάνι με 75-54

Μπήκε... φουριόζος στο παιχνίδι στο Μιλάνο, αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός έμενε από... καύσιμα και τελικά ηττήθηκε εύκολα από την Αρμάνι με 75-54 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν 19-15 στην πρώτη περίοδο, αλλά ηττήθηκαν σε όλες τις άλλες. Ειδικά στην 3η το επιμέρους σκορ ήταν 24-13 υπέρ της ιταλικής ομάδας με φυσιολογικό αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Έτσι πλέον το φετινό ρεκόρ του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση είναι 11 ήττες και 4 νίκες, ενώ αντίθετα εκείνο της Αρμάνι έχει θετικό πρόσημο, καθώς μετράει 10 νίκες και 5 ήττες και προσπέρασε τον Ολυμπιακό στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφού οι ερυθρόλευκοι αγωνίζονται αύριο εναντίον της Μπάγερν στο ΣΕΦ.

Ήταν ολοφάνερο ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε να δώσει έμφαση στην άμυνα αλλά στο πρώτο πεντάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε μέσα από τις... επιθέσεις των δύο ομάδων. Καλάθι εσείς; Καλάθι και εμείς. Κάπως έτσι το σκορ ήταν 13-13 στο 6' με τον Ντάριλ Μέικον να είχε τους εννέα πόντους και τον Οκάρο Ουάιτ τους άλλους τέσσερις. Τη στιγμή που ο Πρίφτης εμπιστεύτηκε την ίδια πεντάδα τους Μποχωρίδη, Πέρι, Κασελάκη, Μαντζούκα και Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» δέχθηκαν μόλις ένα καλάθι στα τέσσερα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και κάπως έτσι μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα με 15-19. Σε αυτό το διάστημα μέτρησαν 4/6 δίποντα ενώ η Αρμάνι είχε μόλις 7/19 εντός παιδιάς (1/5τρ.)

Παρόλα αυτά δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ εκείνη τη στιγμή προκειμένου να διατηρήσουν το +4 ή ακόμα και να το αυξήσουν. Αν και (παρά τις αλλαγές του Πρίφτη στα πρόσωπα) οι καλές άμυνες συνέχιζαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση ο Παναθηναϊκός είχε δυσκολία να φτάσει στο καλάθι. Κάποια ντράιβ του Σαντ Ρος μπόρεσαν να κρατήσουν το «τριφύλλι» μέσα στο παιχνίδι και να είναι ισόπαλο το σκορ έως και το 18' (29-29). Όμως η αφλογιστία στην τελευταία στροφή του πρώτου ημιχρόνου και ένα 4-0 της Αρμάνι με 4/4 βολές, διαμόρφωσαν το 33-29. Οι γηπεδούχοι είχαν στο πρώτο μισό 11/22 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 10-4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός 8/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα (σ.σ. δηλαδή 0/4 στην 2η περίοδο), 1/2 βολές, 11-4 ριμπάουντ και επίσης 6 ασίστ αλλά για... 7 λάθη.

Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια το... μίνι 4-0 έμελλε να ήταν το εφαλτήριο για να ολοκληρώσουν οι Ιταλοί σερί 16-0 στο σύνολο! Αποτέλεσμα; Να προηγηθεί η Αρμάνι Μιλάνο με +16 πόντους διαφορά (45-29 στο 24') και να αποκτήσει ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα. Ο Κάιλ Χάινς ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά για λογαριασμό της ομάδας του ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε... ανάσες και με δικό του 8-0 μείωσε στους οκτώ πόντους (45-37 στο 26'). Όμως δεν υπήρχε και συνέχεια. Το τάιμ άουτ του Μεσίνα ήταν εκείνος που... έπρεπε για τους γηπεδούχους προκειμένου να «σπάσει» η ομάδα του τη ζώνη της και αμέσως η διαφορά έφτασε και στο +17. Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός.

Μόνο μέχρι τους 10 πόντους κατάφερε να μειώσει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (59-49 στο 34'). Η Αρμάνι μπόρεσε να διατηρήσει την τιμή της σε διψήφιο νούμερο, φτάνοντας και στο +19 (73-54) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54

Πηγή: Gazzetta