Euroleague: Δεν άντεξε ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας – Παρθενική νίκη φέτος για την Ζαλγκίρις

Οι πράσινοι ηττήθηκαν με 76-69 από τους Λιθουανούς

Την 8η ήττα του στην φετινή του ευρωπαϊκή πορεία γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας για την 10η αγωνιστική της Euroleague. Οι πράσινοι δεν άντεξαν και ηττήθηκαν από την Ζαλγκίρις με 76-69.

Πλέον το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στη διοργάνωση είναι 8 ήττες και μόλις δύο νίκες. Ακόμα χειρότερη είναι η πορεία της Λιθουανικής ομάδας, η οποία έκανε την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση και μετράει επίσης άλλες 9 ήττες.

Μόνο στο πρώτο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 4-0 έχοντας βγάλει 2-3 καλές άμυνες. H συνέχεια του αγώνα όχι μόνο δεν ήταν ανάλογη, αλλά οι «πράσινοι» πάσχιζαν μέχρι να φτάσουν στο καλάθι των Λιθουανών. Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 γύρισαν ολοκληρωτικά το momentum και βρέθηκαν να προηγούνται με 9-4 ενώ... δεν πτοήθηκαν ούτε από τη σύντομη αφύπνιση των «πρασίνων» (9-9). Πρώτα ο Μιλάκνις και στη συνέχεια ο Μπλάζεβιτς βοήθησαν τους γηπεδούχους να βρεθούν στο +8 (20-12) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου οι παίκτες του Πρίφτη είχαν μόλις 4/14 εντός παιδιάς, ενώ η Ζάλγκιρις μέτρησαν 6/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η αστοχία της ελληνικής ομάδας συνεχίζονταν, οι κακές επιλογές διαδέχονταν η μία την άλλη και κάπως έτσι η Ζάλγκιρις μπόρεσε να «σπάσει» το «διψήφιο» φράγμα και να προηγηθεί αρχικά με 28-17 και στη συνέχεια με +14 πόντους (34-20) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Μπλάζεβιτς είχε κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά με... ρεκόρ πόντων στην EuroLeague (10π., στο α' μέρος με 3/5 δίποντα και 4/4 βολές) ενώ η ατυχία για την Ζάλγκιρις ήταν ο τραυματισμός του Αρτούρας Μιλάκνις ο οποίος είχε έως εκείνο το σημείο 10 πόντους με 2/4 τρίποντα.

Ένα τετράποντο του Μέικον «έριξε» την διαφορά στο 34-28 και παρά το 39-28 του 18' όπου ο Παναθηναϊκός είχε μόλις μία ασίστ έως εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» μπόρεσαν να μειώσουν έως το τέλος του ημιχρόνου σε 43-37. Ουσιαστικά βελτίωσαν κάπως τα ποσοστά τους (8/17 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 9/12 βολές) ενώ η Ζάλγκιρις είχε αντίστοιχα 9/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 10/12 βολές.

Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής και να γίνει περισσότερο ανταγωνιστικός στην «Zalgirio Arena» αλλά οι κακές επιλογές και τα (ακόμα) χειρότερα «τελειώματα» στην επίθεση βοήθησαν την Ζάλγκιρις να κρατήσει το προβάδισμα στα επίπεδα των 10-11 πόντων. Με το σκορ στο 53-47 ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο προκειμένου να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε απόσταση μίας κατοχής, στη συνέχεια οι «πράσινοι» δέχθηκαν τρίποντο με τον Ουλάνοβας (56-47) και έκτοτε η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα έως το τέλος του δεκαλέπτου (60-52) με το -8 να διαμορφώνεται με τρίποντο του Πέρι, περιγράφεται στο gazzetta.

Η «πράσινη» αντεπίθεση συνεχίστηκε στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου μειώνοντας σε 60-57 έχοντας ολοκληρώσει σερί 8-0. Ο Γιούρι Ζντοβτς κάλεσε τάιμ άουτ, έβαλε φρένο στο «come back» του Παναθηναϊκού και με... 7-0 της Ζάλγκιρις (το οποίο ξεκίνησε με κρίσιμο τρίποντο του Μιλάκνις ο οποίος είχε επιστρέψει στο ματς) έστειλε και πάλι την διαφορά και πάλι στο +10 (67-57) στο 33'. Η ελληνική ομάδα ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με 6-0 μείωσε σε 67-65 στο 37' αλλά ένα τρίποντο του Κάβανο διαμόρφωσε το 70-65 τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Η αστοχία του Παπαπέτρου συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η Ζάλγκιρις να βρεθεί στο +7 (72-65) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ματς. Κάπου εκεί έπεσαν και οι τίτλοι τέλος του αγώνα, με τους Λιθουανούς της Ζάλγκιρις να σημειώνουν την πρώτη τους νίκη τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69