Europa League: «Πικρή» ήττα στο φινάλε για τον Ολυμπιακό από την Άιντραχτ

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν 2-1 με γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο γήπεδο Καραϊσκάκης με γκολ που δέχθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και πλέον πρέπει να δώσει μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Εuropa League στους δύο εναπομείναντες αγώνες με την Άντβερπ στο Βέλγιο και την Φενερμπαχτσέ στον Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί στο 12΄ με τον Ελ Αραμπί να αξιοποιεί την ταχύτητα και την σέντρα την κατάλληλη στιγμή του Ονιεκούρου από αριστερά. Ωστόσο 5 λεπτά αργότερα σε μια κάθετη μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του, ο Καμάντα με έξοχη κίνηση απέφυγε τον Μπα και με πλασέ στην αντίθετη γωνία ισοφάρισε.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και τα κατάφεραν, δημιουργόντας και χάνοτνας ευκαιρίες για το 2-1. Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα και με τον Μαρτίνς να μην ρισκάρει με τις αλλαγές του, ήρθε στο 92΄ το γκολ της Άιντραχτ με τον Χάουγκε, ο οποίος βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι στον Βατσλίκ και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό,