Conference League: Νίκη (2-1) κορυφής του ΠΑΟΚ στην Κοπεγχάγη

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" παραλίγο να γίνει ιδανικός... αυτόχειρας στο τέλος

Στον πιο κρίσιμο ίσως αγώνα του στο Europa Confernece League ο ΠΑΟΚ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στην Δανία, επικράτησε 2-0 της Κοπεγχάγης και αναρριχήθηκε στην 1η θέση του ομίλου.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, στον οποίο είχε την τύχη να παίζει με παίκτη παραπάνω από το 8ο λεπτό, όταν ο Μίτριτσα πήγε να "κρεμάσει" τον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης, ο οποίςο σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι έξω από την περιοχή και αποβλήθηκε. Έτσι, στο 19΄ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Σίντκλεϊ, δημιούργησε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, το ποίο τελικά πέτυχε στο 38΄ με τον Ζίβκοβιτς.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" κυνήγησε κι άλλο γκολ στο β΄ ημίχρονο, ωστόσο στο 80΄ ήρθε ένα μικρό σοκ, όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν με δυνατό σουτ του Μπίελ έξω από την περιοχή. Το τελευταίο 10λεπτο ήταν εφιαλτικό για τον ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση και τους παίκτες του Λουτσέσκου να κρατάνε με "νύχια και δόντια" την νίκη.