Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Μεγάλη πρόκριση στους «οκτώ» για Τσιτσιπά – Σάκκαρη

Επικράτησαν στο μικτό διπλό με 2-0 σετ των Καναδών Νταμπρόφσκι/Αλιάσιμ

Η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς άφησαν πίσω τους της ήττες και τον αποκλεισμό τους στο μονό και σήμερα, Τετάρτη (28/07) έφθασαν στη νίκη επί του Καναδά των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ με 2-0 σετ, στον πρώτο γύρο του μεικτού διπλού στο τουρνουά τένις των Ολυμπιακών Αγώνων, στο «Ariake Tennis Court».

Κέρδισαν το πρώτο σετ με 6-3 σε 32 λεπτά, συνέχισαν να κυριαρχούν στο κορτ, κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 6-4 σε 35 λεπτά και προκρίθηκαν στους «8» στο μικτό διπλό.

Στο νέο ματς θα αντιμετωπίσουν το δίδυμο από την Αυστραλία, Άσλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς.

Υπενθυμίζεται ότι ο μεν Τσιτσιπάς, επηρεασμένος από έναν τραυματισμό στο τέλος του δεύτερου σετ, ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Γάλλου Ουμπέρ, ενώ η Σάκκαρη αποκλείστηκε από την Ουκρανή Σβιτολίνα, επίσης με ήττα 2-1 σετ.