Euro 2020: Με πεντάρα η Ισπανία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Η Σουηδία στην 1η θέση του ομίλου επικρατώντας 3-2 της Πολωνίας

Η Ισπανία κατάφερε την τελευταία αγωνιστική να προκριθεί στους "16" του Euro 2020 επικρατώντας με 5-0 της Σλοβακίας μετά από δύο ισοπαλίες στους δύο πρώτους αγώνες.

Το σκορ άνοιξε με ένα απίστευτο αυτογκόλ του τερματοφύλακα της Σλοβακίας Ντουμπράβκα στο 30΄, με τον Λαπόρτ να διπλασιάζει τα τέρματα της Ισπανίας στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου. Στο 56΄ο Σαράμπια έκανε το 3-0 και στο 67΄ο Τόρες διαμόρφωσε το 44-0, για να έρθει στο 71΄ο Κούτσκα να στείλει και αυτός τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να στείλει πανηγυρικά τους Ισπανούς στην επόμενη φάση.

Την 1η θέση στον όμιλο πήρε η Σουηδία, η οποία επικράτησε με 3-2 της Πολωνίας σε έναν αγώνα γκραν γκινιόλ, που κρίθηκε στις καθυστερήσεις. Οι σκανδιναυοί πήραν το προβάδισμα με τον Φόρσμπεργκ στο 2΄ και ο ίσιος παίκτης στο 59΄διπλασίασε τα τέρματα της Σουηδίας. Ο Λεβαντόφσκι απάντησε για την Πολωνία στο 61΄ και ισοφάρισε στο 84΄, ωστόσο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάεσον έδωσε τη νίκη και την πρωτιά στη Σουηδία.