Euroleague: Έμεινε στην προσπάθεια ο Παναθηναϊκός, ήττα 89-81 από τη Μακάμπι

«Σεληνιασμένος» Νέντοβιτς με 39 πόντους και 7 τρίποντα

Το «μαγικό» βράδυ του Νεμάνια Νέντοβιτς, δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό απέναντι στην Μακάμπι, από την οποία τελικά ηττήθηκε με 89-81.

Ο Σέρβος έκανε αδιανόητα πράγματα και σκόραρε 39 πόντους με 7/9 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 4/5 βολές και 6 ασίστ, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος για τους «πράσινους».

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα υποχώρησε στο 5-10 στην Euroleague.

Μπορεί το ξεκίνημα στο πεντάλεπτο (6-4) να ήταν καλό όσον αφορά την αμυντική συμπεριφορά του Παναθηναϊκού, αλλά στην επίθεση υπήρξε μεγάλη αστοχία. Ο Παπαπέτρου άρχισε το ματς με 0/4 δίποντα και τους «πράσινους» να έχουν 2/8 εντός παιδιάς. Η αστοχία συνεχίστηκε και στη συνέχεια, με την Μακάμπι να φτάνει στο +9 (16-7) και την ελληνική ομάδα να έχει 2/11 εντός παιδιάς. Σ' εκείνο το σημείο άλλαξε ο Βόβορας τα 4/5 της πεντάδας, ο Μακ ευστόχησε σε τρίποντο αλλά και πάλι κάποιες βιαστικές επιλογές έφεραν πολλά λάθη και καλάθια της Μακάμπι στο ανοικτό γήπεδο.

Αποτέλεσμα; Να στείλει την διαφορά στο +11 (21-9) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-12 με τρίποντο του Νέντοβιτς. Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 4/15 σουτ, με την επίθεση να αποτελούσε και το μεγάλο του πρόβλημα. Ο Σφαιρόπουλος είχε κλείσει καλά την άμυνά του και δεν άφηνε ούτε... μισό εύκολο καλάθι στο «τριφύλλι». Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μείωσαν σε 21-15 με τρίποντο του Μπέντιλ αλλά έκτοτε άρχισε η... κατηφόρα στην «Menora Mivtachim Arena» αφού η Μακάμπι με επιμέρους 12-3 προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 15 πόντων (33-18).

Ακόμα και με το momentum στη μεριά των γηπεδούχων, ο Νεμάνια Νέντοβιτς ανέλαβε δράση και με συνεχόμενους πόντους δεν άφησε την Μακάμπι να ανοίξει περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς. Το ημίχρονο έκλεισε στο 41-30 με τον Σέρβο να έχει σ' εκείνο το διάστημα 14 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Σαντ-Ρος ήταν καλός δημιουργικά αλλά πολύ άστοχος (0/4 σουτ) όπως άστοχος ήταν και ο Παπαπέτρου, ο οποίος έμεινε άποντος στο πρώτο ημίχρονο με 0/5 δίποντα.

Στο πρώτο μισό του ματς η Μακάμπι είχε κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (16-5 έναντι 11-2 του Παναθηναϊκού) ενώ είχε 64% στα δίποντα με 14/22 (και 27% στα τρίποντα με 3/11) σε αντίθεση με τους «πράσινους» που μέτρησαν 6/16 δίποντα (37,5%) και 38,5% στα τρίποντα (5/13). Την ίδια στιγμή οι δύο ομάδες είχαν από επτά λάθη στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στην άμυνα της 3ης περιόδου καθώς δέχτηκε λιγότερους από 20 πόντους, ενώ βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο για το καλάθι της Μακάμπι. Μάλιστα κατάφερε να μειώσει και στους 4 (50-46) στο 25' αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο. Παίζοντας με υπομονή, κατάφερε να μειώσει και πάλι στους τέσσερις πόντους (65-61 και 67-63) στο 33' και αυτό χάρη στην καλή του άμυνα και στην επιβλητική παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα ένα... τετράποντο του φοβερού Νέντοβιτς έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο -3 (73-70) ενώ συνέχισε να «πυροβολεί» για το 75-73 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, έχοντας κάνει και ρεκόρ καριέρας στην EuroLeague.

Όμως η Μακάμπι είχε... Ουίλμπεκιν, ο οποίος με τη σειρά του «απαντούσε» στο επιθετικό κρεσέντο του Νέντοβιτς και με 12 σερί πόντους έφερε και πάλι την ομάδα του στο +6 (82-76) ενώ ο Χάντερ με 2/2 βολές (και ύστερα από airball του Μπέντιλ) έφερε εκ νέου την διαφορά στους 8 πόντους (84-76) στο 1:20 πριν από το τέλος. Ουσιαστικά αυτό ήταν και το σημείο-κλειδί του ματς καθώς έκτοτε όσο και αν το ήθελε ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει για τη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81