Euroleague: Με ενέργεια και διάθεση ο Παναθηναϊκός, 92-69 την Άλμπα

Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους» με κορυφαίους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου

Μετά την χαμένη τιτανομαχία με την Ρεάλ και τις δύο παρατάσεις, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με εμφατική απόδοση, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ της Άλμπα Βερολίνου με 92-69.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ανέβηκε στο 5-9 στην Euroleague ενώ είχε σε μεγάλη βραδιά τους Παπαπέτρου, Παπαγιάννη, Σαντ-Ρος και Ουάιτ.

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» τελείωσε το ματς με 22 πόντους έχοντας 5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν και πάλι «παντού» έχοντας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 τάπες!

Ήταν ξεκάθαρο από το ξεκίνημα του αγώνα ότι ο Παναθηναϊκός ήθελε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να μην μπει αλά... Ζάλγκιρις περιπέτειες ώστε να φτάσει στο σημείο να «κυνηγάει» το σκορ. Και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου κατά πρώτο λόγο και ο Γιώργος Παπαγιάννης κατά δεύτερο, ήταν εκείνοι που πήραν από το χέρι τους «πράσινους» και τους βοήθησαν να ελέγξουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να μην βρεθούν πίσω σκορ μετά το αρχικό 0-4.

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-8 ωστόσο δεν... πρόλαβε να χαρεί το +9 και η Άλμπα «απάντησε» χάρη σε συνεχόμενους πόντους των Λο και Γκίφεϊ. Κατάφερε η γερμανική ομάδα να μειώσει στο καλάθι (17-15 στο 8') αλλά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 86% στα δίποντα (6/7) και 50% στα τρίποντα (4/8) έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (25-18). Σ' αυτό το διάστημα οι Παπαπέτρου (10π.) και Παπαγιάννης (6π., 2ταπ.) έμοιαζαν... ασταμάτητοι ενώ μετά την έναρξη της β' περιόδου ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +11 (29-18 στο 12') με το «τριφύλλι» να συνδυάζει το θέαμα με την ουσία. Παρόλα αυτά η Άλμπα επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι με επιμέρους 11-2 για το 31-29. Ο Παβναθηναϊκός στο β' δεκάλεπτο μέτρησε 0/8 τρίποντα και αυτό ήταν και το σημείο που βοήθησε τους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο ματς, αλλά το ημίχρονο να κλείσει και πάλι στο +7 για το «τριφύλλι» (39-32) που είχε 10/17 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 7/7 βολές έναντι 8/18 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 4/5 βολές της Άλμπα.

Όσα τρίποντα δεν μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπήκαν στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου! Φόστερ, Σαντ-Ρος και Ουάιτ ευστόχησαν τρεις διαδοχικές φορές έξω από τα 6.75 μέτρα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά στους 13 πόντους (48-35 στο 22' και 50-37 στο 23') Η «βροχή» τριπόντων συνεχίστηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ, τόσο από πλευράς Παναθηναϊκού, αλλά και από πλευράς Άλμπα. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν το +15 (60-45 στο 27') χάρη και στην «αφύπνιση» του Νεμάνια Νέντοβιτς, πριν κλείσει η 3η περίοδος στο 66-52.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69